| Lawerence a întrebat:

Salut TPU!
Doresc să îmi deschid și eu un cont bancar la banca Transilvania.
Am împlinit vârsta de 18 ani acum 2 săptămâni, însă buletinul nou îl voi primi abia după jumătatea lunii lu' septembrie.
Pot să mă duc la bancă să îmi fac un card dacă încă nu am buletinul cel nou primit? Sau nu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate actuala, chiar daca termenul de valabilitate inscris pe ea a expirat, este in continuare valabila pe toata perioada starii de alerta (in care ne aflam acum) si inca 90 de zile dupa incetarea acesteia, asa ca este posibil sa fie valabila pana la sfarsitul anului.
Asa fiind te poti duce la banca ca sa obtii un card cu actuala carte de identitate iar dupa obtinerea CI noi vei merge la banca sa-si faca o copie de pe aceasta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cand actul e in termenul de valabilitate nu ii pasa bancii

| Wr3nch a răspuns:

Nu, pentru ca cel vechi sigur e expirat deja.

| gigite a răspuns:

Nu, categoric.