| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU.
Doresc sa trec granita din Romania cu calculatorul personal. Aici sunt incluse sistemul propriu-zis, 2 monitoare si perifericele.
Posibil sa fie o intrebare stupida, insa nu vreau sa am probleme la vama. Se poate trece granita fara probleme? In sensul sa nu se creada ca vreau sa il duc ca sa il vand sau ceva.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa treci granita fara probleme, nu se va lega nimeni de tine, calculatorul este bun personal. Doar daca ai avea mai multe calculatoare s-ar putea interpreta ca le duci pentru vanzare.

| darrio2007 a răspuns:

Se poate.

| NLS a răspuns:

Eu am dus o unitate acum cativa ani din Romania in Germania.
Am invelit cutia unitatii cu folie de izopren, in mai multe straturi, si am demontat HDD-ul si coolerul pe aer, sa nu am surprize (coolerul era greu, la orice soc risca sa rupa placa de baza).
Vamesul de la unguri a vazut cutia, n-a zis nimic.
Ar fi bine totusi sa ai factura de cumparare, in cazul unui control pe autostrada, si cel mai riscant e sa se lege de datele de pe HDD, tot in cazul unui astfel de control.
Cei din vama n-au nici o treaba. Cauta tigari, alcool, droguri, carne si mezeluri eventual (ai voie sa duci anumite cantitati, dar doar de cumparat).

| Adrian5575 a răspuns:

Daca aveai mai multe PC-uri, atunci cred ca era problema. In cazul asta nu e nici o problema.