| SegiuxxLX a întrebat:

Este important fiscalul in cumpararea unei motociclete? Adica as vrea sa cumpar o motocicleta, dar spune ca nu imi poate oferi fiscal.As putea eu sa ii fac fiscal? Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Certificatul de atestare fiscala a vanzatorului este necasar pentru ca tu sa poti inmatricula motocicleta pe numele tau, dar nu este neaparat obligatoriu, acesta poate fi inlocuit de fisa de inmatriculare a motocicletei, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza următoarelor documente:
a)cererea noului proprietar, al cărei model este prevăzut în anexă; în cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicită în cerere;
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia;"

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E cel mai important fiscalul, altfel nu ai cum sa o înmatriculezi pe numele tau

| stop99 a răspuns:

E foarte important! Nu o cumpara daca nu are fiscal! Poti intreba persoane care au mai cumparat masini sau motociclete second-hand. Fara fiscal nu o poti inmatricula!