| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Este vreo arma pe care sa o poti tine la tine in oras legal? Gen bat telescopic ( fara sa fi minor, pentru autoaparare ). Funda

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Salut, o întrebare interesantă și îmi voi motiva și răspunsul. Exemplu de arme ne letale și permise cum ai spus tu: spray lacrimogen, baston telescopic, pistol cu gaz, rozeta, pistol cu bile de cauciuc, astea sunt arme de autoapărare, adică sunt permise, dar nu ai voie sa le folosești in zone aglomerate precum stadion, supermarket, mijloace de transport.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
In rest sunt legale cele de genul prevazut.

| blackmambajdjfjfj explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns dar as prefera sa imi scrieti nu sa copiati

| Ioandelasal a răspuns (pentru blackmambajdjfjfj):

Bravo tinere! Si ce crezi ca ti-as putea spune mai mult decat spune Codul penal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pumni, picioare cele mai eficiente "arme".
Spray-ul lacrimogen este legal, dar il folosesti DOAR pentru autoaparare.

| FaraNume00 a răspuns:

Briceagul sau pumni si picioarele oricum intr-o bătaie găsești tu cu ce sa dai mai repede in adversar

| Răchieru_Ştefan_1998 a răspuns:

Este un cuţit cât jumătate de deget mic, ăla e legal...
Poţi să faci tu unul acasă.