| BadoiuEstefan a întrebat:

Eu am 12 ani si la scoala avem un caiet unde profesorii scriu diferite lucruri rele pe care le facem. Am dreptul de a ma informa cate consemnari am?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista reglementat un asemenea drept, dar tu poti cere si cel care detine caietul iti poate spune. Statutul elevului prevede dreptul de a avea acces la rezultatele scolare, dar un asemenea caiet nu face parte din rezultatele scolare.
In orice caz la sfarsitul semestrului, cand se discuta nota la purtare, ai acces la aceasta, la fel si atunci cand esti sanctionat pentru abaterile comise.
Si ar trebui sa stii tu, in primul rand, ce prostii ai facut, de care au luat cunostinta si profesorii.