| MotoKatâr a întrebat:

Eu am 17 ani si ieri mi-am luat bataie de la unu de 20. Daca tata s-ar duce s l-ar bate pe el, ar avea probleme cu politia ceva?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau ar avea dosar penal, cel putin pentru infractiunea de lovire sau alte violente sau chiar pentru vatamare corporala si ar putea fi condamnat, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre  consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte."

9 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Pai, la 17 ani te mai smiorcai la tata?!

| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta ar avea probleme tatal tau daca l-ar bate pe individ si acesta s-ar duce la politie.
Cel mai bine sa nu-i spuni tatalui tau daca bataia a fost de la un simplu scandal.
Daca a decurs din alte chestii mai grave cel mai bine este sa te adresezi Politiei.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă îl bate și respectivul face plângere la poliție (cum ar fi trebuit să faci și tu), da, tatăl tău va avea probleme.

De asta exista legi si organe, ca să nu ne apucăm să ne facem dreptate singuri.

| Clorox a răspuns:

De ce ai luat bataie? Daca ai meritat-o las-o asa, nu e nevoie sa chemi pe cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la Poliție, el ca major a lovit un minor (circumstanță agravantă), deci o să aibă probleme. Nu contează „de ce ai luat bătaie, sau dacă ai meritat-o", în fața legii violența fizică nu se justifică, ci se pedepsește. Nu vă faceți dreptate singuri, o să aveți probleme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Ar avea. Incearca sa eviti orice conflic pentru ca violeta are doar efecte negative, din care cineva mereu are de suferit. Cred ca mai bine eviti ceva si lasi de la tine decat sa ai pe constiinta viata sau sanatatea unui om. Nu mai traim dupa regula ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Daca ai fost victima unei persoane, te adresezi politiei

| Goddess23 a răspuns:

Da ar avea probleme. Singura modalitate este sa mergi cu tatal tau la politie si sa depuneti plangere impotriva celui care te-a agresat.

| user123654 a răspuns:

În loc să primească taică-tu o plângere pentru că l-a bătut pe ăla, de ce nu te duci tu la Poliție? Ori poate că ai căutat-o cu lumânarea și ești tu acum foc și pară, considerând că ți s-a făcut o nedreptate...

| so0unDy2002 a răspuns:

Nu te du la politie daca e vina ta...