| eanadandre a întrebat:

Buna TPU! Poate o sa vi se para stupidă întrebarea,poate nu dar am o mica mare problema. Când ies afară cu o prietena dau mereu de doua fete de etnie romă (sa zic mai politicos) care mereu se ia de noi. Ne-am înjurat de multe ori,și tata s-a luat de ele deoarece odată mai aveau puțin și ne luau la bătaie,se ajunge la amenințări din partea lor. Presupun că nu se vor opri până le vom bate sau ceva,cu părinții nu putem vorbi deoarece au probleme mintale și să sar la bătaie mi se pare ciudat,toată lumea e pe afara (stam la sat). Deci se plimba fetele acelea prin tot satul și dam de ele peste tot,fac miștouri,urla sunt vai și amar. Credeți că dacă le luam la bătaie se rezolva ceva? Am un sprai paralizant dar toate suntem minore și nu vreau sa am probleme,nu știu dacă sa mă risc și să le dau puțin cu acel sprai pentru a ne lăsa în pace,chiar nu știu ce să mai fac ca sa ne lase în pace, nu suntem scandalagii și bătăușe in niciun caz dar parca și-o cere grav.

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nici sa nu te gandesti sa folosesti acel spray daca nu vrei sa vina toti prietenii lor rromi peste voi in casa. Nu te juca cu astfel de lucruri. Lasa sa comenteze si sa se manifeste cum vor, ca nu ai ce sa le faci. Daca se ajunge la lucruri mai grave, da poti riposta, evident. De asemenea poti chema politia, asta daca nu cumva se cunosc parintii cu politistii si nu le vor face nimic.

| relian a răspuns:

Bataia e rupta din rai laughing asa ca aplicale o corectie,omul este animal,deci nu merge cu vorba buna.
Sau da-le cu spray de ala ce ai, nu le face rau, adica pe termen lung, no sa pateasca nimic, doara pe moment o sa le usture ochi, nasu stiu si eu ce spray ai tu laughing deci dale la bot ca la robot laughing

| Freya1 a răspuns:

În prima instanta mai vorbiți cu părinții.Le spuneți ca tot se iau de voi și în caz contrar mergeți pana la politie sa faceți o plângere ca să le dea măcar un avertisment.

Nu prea ai ce sa faci cu persoanele de genul, au ceva personal cu voi și aia e.

| LoveSleep a răspuns:

Nu da cu spray ca la cum stii sa scrii cel mai probabil nu te descurci nici la citit, n-o sa intelegi instructiunile de pe spray, o sa-l tii invers si-o sa-ti dai singura in ochi.

Stai cuminte ca te faci de ras. Si in timpul in care iti pierzi vederea iti mai si fura prietena ta portofelul.

| SilentRain a răspuns:

Plângere la poliție, daca vine din partea a mai multora
persoane cu atât mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bataia este foarte probabil sa nu rezolve nimic, din contra, va veti trezii ca vin cu alti "bronzati" sa se razbune. Incercati sa le ignorati, nu va luati la injuraturi, lasati-le sa "latre". Daca va ataca fizic puteti "raspunde"...
Depinde foarte mult de comunitatea in care traiti, de cati romi sunt in acea comunitate si de ce legaturi au.

| ionur a răspuns:

Mai bine nu dai cu spray ăla niciodată ca nu ști ce rău poți face fără sa ști la cineva poate o fata de acolo este alergica la spray-urile alea și nici cu ele nu se da așa ori unde și de nebun sunt foarte periculoase spray-urile alea poți rămână fără respiarație și Doamne ferește faci o prostie și atunci vezi scandal ca nu de glumit sau joaca cu asa ceva cel mai bine eviți scandalurile și certurile astea sunt pentru altfel de oamenii nu-ți va aduce niciodată înțelegere certa ura și scandalurile mereu va fi mai rau din cerata ura și scdaluri nu da cu niciun spray faci o mare greșeală dacă faci prostia asta. Tu dai cu spray după și iei o sa dea cu ce apucă și ia de aici scandal din cauza la o prostie mare de tot.