| zdenix a întrebat:

eu am solicitat concediu medical pentru 5 zile si l-am primit in ziua de marti, intrebarea mea este daca astea in astea 5 zile este adaugat si weekendul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul medical se acorda pe zile calendaristice dar se platesc doar zilele lucratoare, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(8)Din duratele de acordare a concediilor medicale, exprimate în zile calendaristice, se plătesc zilele lucrătoare.
(9)La stabilirea numărului de zile ce urmează a fi plătite se au în vedere prevederile legale cu privire la zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, precum şi cele referitoare la stabilirea programului de lucru, prevăzute prin contractele colective de muncă."

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Raspunsul lui Ioandelasal este corect! De altfel dansul este un jurist adevarat!