| rozelor a întrebat:

Explicati-mi va rog,ce inseamna retrogradarea din functie prin retragerea unei clase de salarizare pe doua luni ianuarie si februarie, art.248 al.1, lit.b din codul muncii, beneficiez de urmatoarele mariri salariale,se mentioneaza in cartea de munca, ma afecteaza? Sa aveti incredere doar in voi, mii de multumiri!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca pe cele 2 luni vei primi un salariu mai mic cu o clasa de salarizare.
Aceasta sanctiune nu te afecteaza chiar asa de mult, eventual se poate lua in considerare la o eventuala premiere si sa nu-ti fie acordat premiul sau sa-ti dea unul mai mic.
De asemenea poate fi luata in considerare la promovarea in functie, respectiv sa nu fii promovata o anumita perioada.
In prezent nu exista carnet de munca, inca de la 1.01. 2011, sanctiunea se pastreaza la dosarul personal.

| rozelor explică (pentru Ioandelasal):

Ce inseamna o clasa de salarizare? Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru rozelor):

Intreaba la compartimentul salarizare de la tine si iti vor spune exact suma, in functie de salarizarea ta.