| gonghy a întrebat:

Salut TPU:
Femeia poate sa se pensioneze anticipat daca are 55 ani si 35 ani de munca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate pensiona anticipat numai cu 5 ani inainte de implinirea varstei de pensie pentru limita de varsta, cu exceptia cazului ca a lucrat in locuri de munca incadrate la conditii deosebite sau speciale de munca (fostele grupe I si II de munca) si sa aiba cu 8 ani mai mult decat stagiul de cotizare standard, in prezent de 30 de ani si 4 luni.
In prezent (de la 1 mai) varsta de pensionare este de 60 ani si 4 luni, asa ca s-ar putea pensiona la 55 de ani si 4 luni.
De asemenea, daca nu are 8 ani peste stagiul de cotizare i se scade 0, 75% pentru fiecare luna pana la implinirea varstei standard de pensie pentru limita de varsta.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intra aici. Baga datele si afla singura.