| anonim_4396 a întrebat:

Vrea mosul meu sa se pensioneze anticipat si apoi sa plece in Germania.

Mai poate lucra cu carte de munca in Germania, odata ce a iesit la pensie anticipat in Romania?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate, germanii nu au cum sa vada ca e pensionat in RO, e alt sistem de taxare si alte legi. Isi primeste pensia in ro - cont bancar din RO si salariu il ia in DE dupa cum munceste etc

| doctorandus a răspuns:

Poate munci daca e pensionat. Conditia este sa nu fie pensionat din cauza ca e bolnav sau handicapat, ca atunci faptul ca munceste acolo se pune drept frauda.

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

Nici daca este pensionat anticipat nu poate. I se intrerupe plata pensiei daca se afla.

| gemeni6226 a răspuns:

Cu carte de munca nu, isi pierde dreptul la pensie.