| alexandru1234567890 a întrebat:

Va rog mult daca puteti sa imi raspundeti si mie la o intrebare:este vorba despre mama mea care doreste sa se pensioneze normal si nu stie varsta la care se poate pensiona dupa noua lege cu gradul 2 de munca? A fost promulgata acea lege conform careia se poate pensiona cu un an inainte lucrand gradul 2 de munca?

Răspuns Câştigător
| Danieladana964 a răspuns:

Se gaseste online calcului de pensie. depinde de varsta si de perioada de cotizare. mai concret : - se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani dar numai daca are stagiul complet de cotizare; stagiul complet de cotizare la femeie fiind 35 de ani. in cazul mamei tale, trebuie sa aiba 30 de ani pe cartea de munca. pentru mai multe detalii, intreaba aici http://www.avocatnet.ro/content/bc|cere_oferta? utm_source=selfpromo&utm_medium=lastpost&utm_campaign=LPbursa33, iar pentru un raspuns cert, sunt necesare mai multe detalii (varsta mamei, perioada de cotizare, perioada de cotizare grupa 2)

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Http://www.cjpiasi.ro/pensionari/index.php?id=1&id1=1

p.s. Mama ta sa mearga la un consilier al Casei de Pensii avand asupra sa carnetul de munca + adeverinta prin care se atesta numarul de ani lucrati in grupa de munca. Consilierul Casei de pensii ii va calcula si-i va spune exact data la care poate sa-si depuna dosarul pentru pensia de limita de varsta.