| Thunder182 a întrebat:

Imi poate explica cineva care este linia de succesiune prezidențială în România?
Știu că după președinte, urmează președintele senatului și cel al camerei deputaților, dar după aceștia?
Dau funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Constitutiei Romaniei, citez:
"ART. 98.Interimatul funcţiei
  (1) Dacă funcţia de Preşedinte devine vacantă ori dacă Preşedintele este suspendat din funcţie sau dacă se afla în imposibilitate temporară de a-şi exercită atribuţiile, interimatul se asigura, în ordine, de preşedintele Senatului sau de preşedintele Camerei Deputaţilor.
  (2) Atribuţiile prevăzute la articolele 88-90 nu pot fi exercitate pe durata interimatului funcţiei prezidenţiale."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Constitutia prevede doar aceste doua persoane ca pot asigura interimatul functiei de presedinte.

| gabicoo a răspuns:

După ei potopul!
winking