| andreineacsu2000 a întrebat:

In seara asta am mers cu bicicleta pe drumul public( deoarece nu exista pista) si am fost oprit de o masina de politie.Prima data politistul, clar a spus 'Da-i drumul de aici'..eu crezand ca nu mi se adreseaza mie..am mers inainte.In 10 metri a venit din nou, eu am oprit, iar cand s-a dat jos din masina primul lucru a fost sa-mi adreseze o injuratura( de nervos ce era) si sa-mi spuna de ce nu am urcat pe trotuar.Mi-am cerut scuze, am spus ca am auzit 'DA-I DRUMU DE AICI' si am crezut ca semnalul nu mi se adreseaza.El, tot nervos, mi-a spus ca trebuia sa merg pe trotuar. Dupa, mi-a cerut doar numele si data nasterii..si plecand spre masina mi-a zis ' lasa ca vezi tu ce amenda iti vine'. Precizez ca avem tot ce trebuie( lumini fata spate, elemente reflectorizante) in afara de vesta..Adica, ce-i drept, ma asteptam sa iau amenda pentru faptul ca nu aveam vesta.
Acum ce sa cred? As aprecia un raspuns serios.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa patesti nimic, daca pe trotuar nu exista pista de biciclete politistul a gresit trimitandu-te pe trotuar, avand in vedere prevederile Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
a) să circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificaţia "Accesul interzis bicicletelor";
b) să înveţe să conducă biciclete pe drumurile intens circulate;
c) să circule pe trotuare, cu excepţia cazului când pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu ți au dat amend atunci probabil ca nu îți vor da

| TrustMeIKnow a răspuns:

Nu stiu de unde esti, dar eu unul URASC biciclistii care merg pe trotuar, intr-adevar sunt si cazuri in care esti tatic/mamica si ai pe bicicleta copilul, asta e altceva, dar sa te deplasezi pe trotuar cu 'vehiculul' este foarte enervant, nu este de ajuns ca de multe ori nu avem loc de pietoni care daca sunt 3-4 se imprastie pe tot trotuarul si mai trebuie sa ai grija cum treci pe langa ei sa nu ii 'lovesti' (in cazul meu cu longboard/skateboard), in fine asta e parerea mea, fiindca de multe ori eu trebuie sa merg pe pista de biciclisti de pe sosea fiindca pe trotuar sunt foarte multe biciclete si imi mentin viteza de 13-15 KM/h poate cu putin peste 20 KM/h daca e la vale.

Daca tot ce ai spus este adevarat, atunci nu ai facut nimic ilegal, biciclistii merg pe sosea si pe trotuar dar in lege este:
- sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

Dar circulatia pe trotuare a vehiculelor este interzisa, iar bicicleta fiindca este un vehiculul trebuie sa circule doar pe carosabil deci?
Cand mai iesi cu bicicleta prin trafic ai grija, respecta toate legile de circulatie chiar si statul la semafor fiindca, tine minte esti vehiculul.

Oricum o sa fi ok, nu prea sunt sanse sa primesti amenda parerea mea, cred ca a fost mai mult ca sa te sperie(sper sa am dreptate).