| tricky22 a întrebat:

Salut Tpu.In ultima vreme se produc tot mai multe manifestatii atit in stanga cat si in dreapta prutului, manifestatii sustinute de unionisti care cer unirea Romaniei cu R.Moldova,personal si eu sustin aceasta cauza.Voi ce credeti? Va doriti asta?

5 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

In primul rind nu am auzit de nici un fel de manifestatii, apoi ideea in sine e o prostie, nici macar nu se pune problema unirii. asa cum ai spus in alta intrebare a ta asta ar insemna razboi, de data asta cu Rusia care ocupa parte din Moldova, si nimeni de la Washington, Paris sau Londra nu va dori sa inceapa WWIII de dragul Bucurestiului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma indoiesc ca basarabenii vor unirea cu Romania. Vorbesc de oamenii de rind, nu de politicieni si trepadusii lor. In vacante am cunoscut intelectuali basarabeni care spuneau ca ei traiesc mai bine ca noi in ce priveste mincarea, caldura, tarifele la utilitati, transportul, in general in traiul de zi cu zi si ca nu vor sa ne plateasca noua datoriile. Unii ar vrea sa aiba drepturile noastre in ce priveste circulatia in Europa si atit. Eu nu stiu care ar fi avantajele/dezavantajele reunirii. Adevarat, a fost teritoriu romanesc. Dar tot ei spun ca au fost corciti cind s-au adus masiv persoane de nationalitate rusa pentru a "calma" nationalismul romanesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal că-mi doresc, dar sunt aproape sigur că nu se va realiza. Cel puţin, nu în următorii 10 ani.

| RzV28 a răspuns:

Nu stiu daca moldovenii ar vrea aceasta unire deoarece lor le place mai mult tara lor deoarece au mult mai multe avantaje in tara lor si taze mult mai putine si preturi mai mici pe cand la noi toate sunt mari iar locuri de munca si salarii foarte mici.Eu unul as fi de acord pentru ca stau chiar aproape de prut la husi, vama albita

| tricky22 explică:

Inca ceva in octombrie un oficial ucrainian a declarat ca Romania pregateste anexarea Bucovinei de nord deoarece acea zona a fost considerata de Nato zona de conflict si in urmatorii ani in timpul viitoarei crize politice din Ucraina Romania va anexa Bucovina de Nord.Despre asta ce credeti?