| jyymyy a întrebat:

in urma cu 2 luni am fost oprit de politie conducand masina fara permis si dupa mai multe documentatii mi s-a spus ca voi primi NUP sau amenda penala si daca e amenda penala cat timp nu mai am dreptul a sustine scoala de soferi?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de scoala de soferi ci de posibilitatea de a te prezenta la examinarea pentru obtinerea permisului de conducere. Termenul este de 6 luni de la data executarii amenzii (data la care ai platit integral amenda).

| kar1GaNNN a răspuns:

Scoala se poate face dupa ce ai implinit varsta de 18 ani.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Scoala o poti face oricand, dupa ce ai implinit 18 ani, dar trebuie sa treaca 6 luni de la achitarea sanctiunii.

| jyymyy explică (pentru Danut_Popa_1961):

La scoala sunt deja inscris si in august o sa am examen pe mine de fapt ma intereseaza in caz ca se o sa iau amenda penala (ca mai mult nu cred ca pot sa iau) pot sustine examen si daca nu cat timp trebuie sa astept? mersi

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru jyymyy):

Ai primit doua raspunsuri:6 luni de la achitarea sanctiuni.