| jymmy6969 a întrebat:

va rog foarte frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi urgent. ieri am fost prins conducand masina fara nici o categorie de permis am fost condus la post si am dat declaratie, iar politistul mi-a zis ca foartee probabil o sa primesc o amendda administrativa! as dori sa aflu daca imi trebuie avocat sau nu pentru ca mai am mai putin si ma inscriu la scoala ia-r eu dupa catee am inteles procurorul decide daca imi da amenda sau ma trimite in instanta.....astept raspunsu-ri dau funda urgent urgent!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru minori, in caz ca au savarsit infractiuni, se poate lua o masura educativa, de regula neprivativa de libertate. In cazul tau precis va fi o masura neprivativa, daca ai condus doar 300 m si poti dovedi aceasta. Conform Codului penal, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
S-ar putea sa fie pedepsit mai aspru cel care ti-a incredintat masina.

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai spus un element important pentru un raspuns corect, respectiv ce varsta ai. Spune asta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| jymmy6969 explică (pentru Ioandelasal):

17 ani si 8 luni

| jymmy6969 explică (pentru Ioandelasal):

Nu mia incredintato nimeni

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru jymmy6969):

Tu nu vezi cate greseli gramaticale faci cand scrii patru cuvinte, ma si gandesc la ce note ai la scoala!

| jymmy6969 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Aici e o tema foarte serioasa iar tu ma iei cu greseli gramaticale? crezi ca aia ma intereseaza cum scriu acum in momentu asta? parerea mea e ca nu ai de lucru si e cam tarziu eu zic sa iti iei pijamalele si nb!

| Ioandelasal a răspuns (pentru jymmy6969):

Si atunci ai furat masina?

| jymmy6969 explică (pentru Ioandelasal):

Nu masina nu este furata

| Ioandelasal a răspuns (pentru jymmy6969):

Si atunci cum ai luat-o? Cine ti-a dat cheile masinii?

| jymmy6969 explică (pentru Ioandelasal):

Nu mi-a incredintat nimeni masina pur si simplu am luat cheile si am plecat catre o persoana foarte apropiata care e foarte bolnava si asta a fost...

| Ioandelasal a răspuns (pentru jymmy6969):

Pentru minori, in caz ca au savarsit infractiuni, se poate lua o masura educativa, de regula neprivativa de libertate. In cazul tau precis va fi o masura neprivativa, daca ai condus doar 300 m si poti dovedi aceasta. Conform Codului penal, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
S-ar putea sa fie pedepsit mai aspru cel care ti-a incredintat masina.

| JohnnyBi a răspuns:

Pe langa ce a zis ioandelasal tu ce scoala mai dai? daca ti se face dosar penal pentru conducere fara permis, indiferent de pedeapsa primita se inscrie in cazier. adica ioc permis mai vezi tu

| ombladon a răspuns:

Eu sper sa ajungi in instanta!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca tu chiar crezi ce ti-a zis militianu inseamna ca e prima data cand esti condus la sectie laughing Militienii sunt foarte parsivi, si-ar vinde si parintii fara niciun resentiment. Mai stiu eu pe cineva pe care militienii l-au asigurat ca o sa fie bine, ca n-a facut mare lucru, etc si care s-a trezit urmarit penal la scurt timp dupa.
Conducerea unui autovehicol fara a poseda permis de conducere pentru categoria din care face parte sau daca permisul este suspendat se pedepseste cu inchisoarea sau cu amenda penala (in niciun caz administrativa)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu totii gresim.
Stai linistit.
Daca politistul este de treaba va intelege situatia si te vei alege cu un avertisment.
Mai ales ca nu ai facut nici accident.
Politistii este bine sa-i eviti si cand ai toate actele in regula.
rolling on the floor
A fost frumos din partea ta ca nu te-ai coborat la nivelul userului care te-a insultat.
Respectele mele.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

N-ai nicio scuza 69!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Da, am inteles, in Romania n-aveti nevoie de legi doar de aptitudini! Daca un irsponsabil ca el omoara una doua persoane, nevinovate, sau pe cineva drag tie, tot asa superficial ai trata subiectul? "In cazul acesta nu reprezinta niciun pericol pentru alte persoane ". Este infractiune, contra sigurantei circulatiei pe drumurile publice, despre ce vorbim de lege si respectarea ei sau despre, femei? Astfel de disgratiati trebuie sa stea dupa gratii, ai vazut cazul din Constanta, tot asa un imbecil, fara permis, stia sa conduca doar ca a omorat o tanara de 19 ani, nimic grav nu? Da-i nainte cu tupeu si gas, Wehrmacht! In Romania legile inca sunt prea blande, sa vezi legi in Elvetia in Italia, Germania, amenda intre 3000 si 10.000 de euro, sechestru pe masina si cate si mai cate consecinte, la o astfel de incalcare a legii!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Iti dai seama si cum a mers daca l-a tras politia pe dreapta... Politia nu te opreste niciodata daca circuli corect decat daca pun filtre de verificare (ceea ce se intampla foarte foarte rar)

| Wehrmacht a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Stai linistit ca si politistii pot sa omoare pietonii cum s-a intamplat.
Legea trebuie sa fie contra persoanelor ce reprezinta un pericol, nu impotriva unora care sunt la fel ca ceilalti singura diferenta fiind niste acte.
Dar se pare ca nu se gandeste logic.Se gandeste doar asa cum vor altii sa se gandeasca.Multi nu stau sa vada ce se intampla de fapt si sa decida daca chiar este rau sau nu.

| Maioru a răspuns:

Adica ai fost prins conducand fara permis, mai ramanea sa fii baut...Tu vrei sa dai pentru carnet si deja ai calcat pe bec? In afara de amenda nu cred ca vei pati altceva, bine ar fi sa vorbesti cu parintii tai.Ei sigur te vor ajuta.

| jymmy6969 explică (pentru Maioru):

Am condus aproximativ 300 de metri mi-am recunoscut vina iar cu parinti am vorbit mi-au spus ca maine mergem la advocat dar mie mi-e frica sa nu imi interzica dreptul de a da la scoala de la 1-5 ani

| jymmy6969 explică:

Pai nu am fugit nu am am fost foarte politicos cu politistii si nu am cauzat probleme de nici un fel

| jymmy6969 explică:

Domnule Jicarean forumul acesta este din cate stiu eu pentru ai ajuta pe alti iar ce faceti dumneavoastra nu e frumos deloc parerea mea e ca sunteti o persoana fara bun simt...

| JohnnyOprea a răspuns:

Prietene, gresesti atunci cand uiti sa semnalizezi schimbarea directiei de mers... Ceea ce ai facut tu este un act voluntar de ipocrizie (scuza-mi exprimarea!). In primul rand nu este corect fata de ceilalti participanti la trafic, pentru cei care s-au straduit sa-si obtina permisul, ca tu sa-i pui in pericol! Multumeste-te ca esti bine atat tu cat si cei pe care i-ai pus in pericol! Sper ca totul sa fie bine pentru tine si sa inveti ca orice actiune de-a ta ii afecteaza si pe cei din jur, indiferent de situatie! Bafta multa!

| jymmy6969 explică (pentru JohnnyOprea):

Dar nu am condus pe un drum principal pe o strada comunala doar am traversat intersectia