| Bam64 a întrebat:

La 18 voi putea sa-mi shimb singur buletinul cel de 17 fara parinti?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca ai o locuinta in proprietate sau nu se poate prezenta un parinte ori parintii nu detin acte pe locuinta.
Conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 28.
  (1) Dovada adresei de domiciliu se poate face cu:
  a) acte încheiate în condiţiile de validitate prevăzute de legislaţia română în vigoare, privind titlul locativ;
  b) declaraţia scrisă a găzduitorului, persoană fizică sau persoană juridică, de primire în spaţiu, însoţită de unul dintre documentele prevăzute la lit. a) sau, după caz, la lit. d);
  c) declaraţia pe propria răspundere a solicitantului, însoţită de nota de verificare a poliţistului de ordine publică, prin care se certifică existenţa unui imobil cu destinaţie de locuinţă şi faptul că solicitantul locuieşte efectiv la adresa declarată, pentru persoana fizică ce nu poate prezenta documentele prevăzute la lit. a) şi b);
  d) documentul eliberat de autoritatea administraţiei publice locale, din care să rezulte că solicitantul sau, după caz, găzduitorul acestuia figurează înscris în Registrul agricol, cu imobil cu destinaţie de locuinţă;
  e) actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului său legal ori actul de încredinţare, însoţit, după caz, de unul din actele prevăzute la lit. a)-d), în cazul minorilor care solicită eliberarea unui act de identitate.
  (2) Declaraţia de primire în spaţiu a găzduitorului prevăzută la alin. (1) lit. b) poate fi dată în faţa lucrătorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor, a poliţistului de siguranţă publică, a notarului public ori a funcţionarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României.
  (3) În cazul minorului şi al persoanei puse sub interdicţie, declaraţia pe propria răspundere prevăzută la alin. (1) lit. c) se dă şi se semnează de către părintele sau, după caz, părinţii care exercită autoritatea părintească sau de către reprezentanţii lor legali."
In cazul tau se poate aplica prevederea de la ali.(1), lit.c), respectiv declaratia pe proprie raspundere, daca ai implinit 18 ani la data cand te prezinti pentru obtinerea CI.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai vreo locuinta pe numele tau poti merge singur

| Wr3nch a răspuns:

Ai nevoie de hartie ca is de acord sa te ia in spatiu (presupun ca nu ai o locuinta pe numele tau). Dar da, poti sa o faci singur.

| Bizon95 a răspuns:

EVIDENT

si ignora raspunsurile de mai sus, sunt PUTERNIC DISCRIMINATORII

cum vine asta, FOARTE SIMPLU, INTREBARE PENTRU CEI DE MAI SUS:

NO OFFENCE, dar, ce se intampla daca am implinit 18 ani si sunt orfan?!? deci nu am nici un parinte care sa ma ia in colocatie si sa am domiciliu stabil?!? sunt deportat SAU CE?!?

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Daca ai domiciliu stabil inseamna ca cineva te a luat in spatiu, caz in care se prezinta cu tine sau inseamna ca ai un imobil pe numele tau sau un contract de inchieiere inregistrat la anaf.

Nu da sfaturi de rahat, ca se duce omul singur acolo si se intoarce acasa cu mana in... buzunar

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Man, acum serios, daca nu am pe nimeni sa ma ia in spatiu
ce se intampla atunci?

sincer, intrebarea e foarte serioasa, daca nu am domiciliu in RO atunci nu pot sa imi emita buletinul?

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Ti se poate emite o carte de identitate provizorie valabila 1 an pana iti rezolvi problema cu domiciliu.
Sa ai domiciliu in Ro nu inseamna neaparat sa detii o proprietate, ci sa fii luat in spatiu de cineva care detine o proprietate... de oricine

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Ok, si faci workaround intr-un an (gasesti pana la urma pe cineva)

chiar imi vine in cap o baba din Iasi in casa careia erau luati in spatiu locativ vreo 2500 de basarabeni care vroiau cetatenie romana big grin

Răspuns utilizator avertizat