| 7octombrie a întrebat:

As putea sa-mi schimb buletinul la Strasbourg?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca acolo exista un Consulat al Romaniei. Preschimbarea cartii de identitate se poate face prin intermediul oricarei reprezentante diplomatice a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din strainatate. Acolo se depun actele, reprezentanta le trimite in tara, la SPCLEP de care apartii si apoi tot acolo primesti cartea de identitate.

| 7octombrie explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de informatie.

| Spinu_Alexantru_1999 a răspuns (pentru 7octombrie):

Ce fara funda happy?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU se poate preschimba C.I. în străinătate :(

Înţeleg că NU este vorba de eliberarea PRIMEI Cărţi de Identitate ( ci de preschimbarea acesteia ) - doar aceea se poate solicita în străinătate!
"Cetățenii români aflati in străinătate pot depune cerere pentru eliberarea primului act de identitate împreună cu documentele prevazute de lege la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale româniei din statul respectiv.
In situatia cetățenilor români care au domiciliul in românia și se află temporar în străinătate, eliberarea cărții de identitate se poate face prin intermediul altei personae, pe baza de procura speciala (potrivit modelului postat la "Formulare de completat"), autentificată la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale româniei din tara respectiva." - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Vezi alte detalii pe site-ul oficial al Consulatului General al României la Strasbourg :
http://strasbourg.mae.ro/node/425

Dacă ţi-a expirat C.I. şi nu ai Paşaport valabil, poţi solicita un Titlu de Călătorie ( în baza căruia te poţi întoarce în ţară ) - vezi detalii la linkul :
http://strasbourg.mae.ro/node/439

http://strasbourg.mae.ro/node/435

Dacă doreşti să ÎMPUTERNICEŞTI o persoană din România pentru a depune ( în locul tău ) actele pentru preschimbarea C.I. & pentru a ridica noua C.I., poţi întocmi Procura la sediul Consulatului - vezi detalii la linkul :
http://strasbourg.mae.ro/node/259

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

ERATĂ :

O.U.G. nr. 97/2005 ( citată de pe site-ul oficial al D.E.P.A.B.D. ) a fost MODIFICATĂ prin O.U.G. nr. 82/2012 incepand cu 12.12. 2012. - astfel :
"Art. 14. - (1) Actul de identitate se elibereaza de catre serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la
locul de domiciliu sau resedinta a persoanei fizice, pe baza cererii acesteia sau a reprezentantului sau legal.
(2) Cetatenii romani cu domiciliul in Romania aflati temporar in strainatate pot depune cerere pentru eliberarea
actului de identitate:
a) la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din strainatate, in cazul in care, din motive obiective,
nu se pot deplasa la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la locul de domiciliu sau resedinta, cu
exceptia cererii pentru eliberarea cartii de identitate provizorie;
b) la serviciile publice comunitare de evidenta a persoanelor, prin imputernicit, pe baza de procura speciala
autentificata la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din tara respectiva, cu exceptia cererii pentru
eliberarea cartii electronice de identitate prevazute la art. 17 alin. (6) lit. a)." - SURSA :
http://www.dpjep-constanta.ro/......n-2005.pdf

Prin urmare, se POATE depune o Cerere ( + actele necesare ) pentru preschimbarea C.I. şi la Consulate/Ambasadă!

Sorry pentru greşeala anterioară, dar NU mă aşteptam ca site-uri oficiale ( ca cel al D.E.P.A.B.D. sau al Consulatelor/Ambasadelor ) să NU fie actualizate cu prevederile în vigoare la această dată!
Dar, oricum, în cazul nostru/în România, văd că ORICE este posibil :(

| Codorean_Cosmina_1980 a răspuns (pentru bursuc001):

Mi-am pierdut buletinul lucrez aici lăsați va rog un nr unde pot sa îl fac

| QuIzzY a răspuns:

Da ai putea!