| Roberto2835 a întrebat:

Salut TPU.
Mai devreme am fost hărțuit în mediul online de fosta mea iubita și mi-a spus sa ma sinucid, nu însemn nimic pentru societate, ca mama nu ma iubește, ca sunt cea mai mare jignire a familiei.
Aceste lucruri m-au adus la un punct in care sa am atac de panica si sa nu imi pot controla corpul, prin asta ma refer la a încerca sa fac o tentativa de suicid. Vreau sa stiu daca pot face ceva in privinta cu asta, am 17 ani si vreau sa stiu daca pot adresa o plangere la adresa dânseia, țin sa menționez că eu nu am mai cautat-o de cand ne-am despărțit iar atunci cand venisem de afară vad ca un utilizator cu numele ei dorește sa imi trimita un mesaj in care se afla toate criticile pe care ea mi le-a adresat. Mulțumesc

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

În primul rand nu prea ai de ce sa iei în seama frustrările ei, ca de asta face ceia ce face, pentru ca e frustrata și vrea ca și tu sa te simti rău.Asa ca nu trebuie sa iei în seama niște răutăți gratuite, sau chiar sa ajungi în stadiul în care sa vre sa te sinucizi.

Pe urma tu trebuia sa îți schimbi parolele la sit-uril de socializare. Daca ti-a spart contul mai bine raporteazal pana nu îți face probleme.

Legat de plângere da, poti sa depui o plângere dacă te hartuieste continuu. Daca tu o blochezi și ignori, iar ea tot se chinuie sa ajungă la tine.Ii depui o plângere pentru hartuire și gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar că a spus ceea ce a spus ca o forma de bullying, dar cel mai probabil o face din frustrare sau ca să se răzbune.
La poliție nu cred că te poți adresa doar daca ți-a trimis mesaj o dată și te-a hărțuit. Dacă însă au existat amenințări cu moartea sau chestii de genul, atunci poliția poate interveni. Ceea ce face ea se numește cyberbullying.

| EliLeli a răspuns:

Trebuie sa o blochezi peste tot, inclusiv pe telefon. Schimba-ti toate parolele. Nu o baga in seama atat de mult si nu-ti fa griji ca ti-a schimbat id-ul pe insta, stie toata lumea ca se isterizeaza. Anunta pe toata lumea ca ti-a fost compromis contul de insta si renunta la el, fa-ti altul.

| Roberto2835 explică:

Vreau decât sa stiu daca se poate face ceva in privința faptei pe care ea a săvârșit o deoarece au mai existat si astfel de chestii in trecut pe timpul în care noi eram împreună dar a trecut ceva timp de atunci si din câte am înțeles nu pot face plangere a unui abuz care de peste 3 luni, dar aceste mesaje care duceau cu înțelesul la a ma sinucide si ce am zis mai sus, s au întâmplat acum o ora

| Roberto2835 explică:

Apropo, s-a logat la contul meu de Instagram si mi-a schimbat numele in,, sugip*laco@iekys"