| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am gânduri suicid, dar nu vreau sa fac asta din pricina familiei mele..ma aflu intr-o situatie dificila, nu vreau sa ma sinucid dar vocile din capul meu nu se opresc.Ma gândesc ca voi ajunge în iad, imi este teama, însă cu fiecare zi în care trăiesc ma simt groaznic. Toți ma cunosc ca o persoana fericita, rațională, puternica, însă ei nu ma pot înțelege, nu îmi cunosc inima, deși ii las sa creadă asta. În ultimul timp am atacuri de panica, nu ma pot controla, ma lovesc singură și îmi urasc trecutul, prezentul și întreaga viata. Ce as putea face? Intr-o seara eram cât pe ce sa iau o supra doza de pastile, probail acum nu mai eram. Nu îmi place sa ma plâng, sau sa ma confesează cuiva, nsă profit de ocazia ca aici sunt doar o persoana anonima!

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

însă ei nu ma pot înțelege, nu îmi cunosc inima.
Dacă te-ar înțelege, dacă ți-ar cunoaște inima, ai mai avea astfel de gânduri?
am atacuri de panica. Cum se manifestă acele atacuri? Povestește.
aici sunt doar o persoana anonima!
Este un lucru bun, că aici te poți confesa, că aici reușești.
Cei cu gânduri ca tine suferă de singurătate. de lipsa unei comunicări reale, eficiente. Dar orice ai face, nu poți să nu comunici, verbal, non verbal, para verbal. Caută să te apropii de cei din jur până găsești pe cineva să îți asculte adevăratele probleme.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| literallythesamebruh a răspuns:

Salut! Ai putea da mai multe detalii? În ce fel te influențează această situație dificilă în care te afli? De ce te ascunzi sub această mantie a deprimării și a potențialului gând suicidal? Poți foarte ușor să discuți cu cei din jurul tău,comunicarea este cheia. Probabil este și vina ta în situația asta pentru că nu i-ai lăsat să "îți cunoască inima". Nu îți spun asta cu răutate, dar dacă te închizi în tine vei agrava situația enorm. Sinuciderea nu rezolvă NIMIC din ceea ce viața ar putea să-ți pună în cale și nu îți este prielnic, ba dimpotrivă dai dovadă de frică, când poți la fel de ușor să lupți cu problemele tale, astfel încât să le faci inexistente. Sper că te-am ajutat!

| CatalinLaurentiu02 a răspuns:

Vocile alea is acei demoni care incerc sa te distrugă ca sa te sinucizi si mai apoi sa mergi unde o sa fie si ei pedepsiți adică in iad pentru cele făcute
Dumnezeu iti spune azi ca te eliberează, iti spune azi sa te pocaiesti si sa crezi ce a spus
Sa crezi in Isus Hristos, Domnul domnilor
Cand ai momente si voci spune : In numele lui Isus Hristos depărtează-te de mine
Citește biblia si o sa ai pace in minte si o viata linistita
Eu sunt pocait si nu am asemenea gânduri
Pentru ca Dumnezeu imi poarta de grija

| Bazzed a răspuns:

Pe unii nu va înțeleg, aveți ceva cu viața? Dacă ai probleme cu anumite persoane, mergi la psiholog sau vorbește cu persoane ce au un statul care le permite sa influenteze persoane care îți cauzeaza probleme. Dacă e altceva, atunci probabil necesita o dezvolta te mai ampla ca aici nu prea ai dat detalii

| Bazzed a răspuns (pentru Bazzed):

Persoanele care îți cauzeaza*
dezvoltare*
Tastatura vietii

| burete578 a răspuns:

Kys

| Dimi123 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, dar orice lucru are rezolvare si sunt oameni care tin la tine foarte mult