| georgica112 a întrebat:

Maine imi schimb buletinul ....La nastere parintii nu erau casatoriti asa ca in anumite acte (medicale mai ales) am si numele mamei de "acasa" langa cel al tatalui!
Se poate odata cu schimbarea buletinului sa ca langa numele tatalui sa mi-l puna si pe al mamei?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cartea de identitate se trece numele de familie conform certificatului de nastere, nu se poate trece alt nume. Pentru schimbarea numelui trebuie sa folosesti procedura administrativa prevazuta de OG 41/2003 ori calea judecatoreasca si sa ai motive intemeiate, dintre cele prevazute in actul normativ mentionat. Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Numele tau oficial se poate schimba pe cale administrativa, pentru motive intemeiate. gasesti aici toate informatiile, vezi ca sunt 3 pagini, ai si motivele prevazute la lege, si documentele necesare, si procedura, ca depinde daca esti minor sau major http://www.avocat-dobrescu.ro/......istrativa/

| nicko a răspuns:

Nu cred, se pun numele actuale ale parintilor.

| AndreiDr a răspuns:

In buletinele noi nu mai se trece numele parintilor.
Cel putin in al meu nu sunt.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiDr):

Nu se trec prenumele parintilor.