| Johnny222000 a întrebat:

Salut TPU. Mi-a fost suspendat permisul pentru depășire pe linie continuă. Pe procesul verbal scrie că e luat pentru 60 de zile dar pe dovada scrie că e pentru 30 de zile... Acum după ce sa mă iau? Pot sa ii dau in judecata?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procesul-verbal de contraventie trebuie luat in seama, acesta este actul de constatare si sanctionare a contraventiei savarsite de tine.
De altfel este si in conformitate cu legea, asa prevede art.101, alin.(3), lit.g) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3)Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
g) nerespectarea regulilor privind depăşirea;"
Daca ai savarsit fapta nu ai de ce sa-i dai in judecata, nu ai nici o sansa sa castigi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E destul de irelevant ce scrie pe dovada. Dacă pe procesul verbal sunt corecte datele, și sunt că 60 zile e suspendarea, nu prea ai de ce sa ii dai in judecata