Întrebare recomandată | VladGH a întrebat:

mi-a venit o scrisoare acasa (la domiciliu) de la tribunal ca sunt chemat in judecata. Eu nu sunt in tara de un 1 an si jumate. Postasul nu a vrut sa lese scrisoarea ca fara sa o semnez eu, a luat-o cu el. Ce se intimpla mai departe? Nu pot sa plec in tara acum. Pot sa petreaca judecata fara mine daca nu am semnat scrisoarea? Sunt din Republica MOldova stiti ceva ca sa imi spuneti?

15 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Iti vor trimite din nou alta citatie si daca nu te gasesc, se judeca in lipsa chiar daca nu ai semnat citatia.

| VladGH explică (pentru zdrangoi):

Cum sa imi trimata alta dar daca eu nu stiu despre ce merge vorba, ma vor judeca si ma vor invenovati pe mine? happy

| zdrangoi a răspuns (pentru VladGH):

Depinde care este interesul tau in acel dosar.
Daca chiar si numai una dintre partile procesului a cerut judecarea in lipsa, instanta va solutiona cauza chiar in lipsa partilor.Este preferabil sa fii prezent/reprezentat daca este un dosar important, indiferent de distanta.
(Avocatnet.ro)

| zdrangoi a răspuns (pentru VladGH):

Art. 133 Cod Civil :
(1)Cererea de chemare în judecată care nu cuprinde numele reclamantului sau al pârâtului, obiectul ei sau semnătura, va fi declarată nulă.
(2)Lipsa semnăturii se poate totuşi împlini în tot cursul judecăţii. Dacă pârâtul invocă lipsa de semnătură, reclamantul va trebui să semneze cel mai târziu la prima zi de înfăţişare următoare, iar când este prezent în instanţă, în chiar şedinţa în care a fost invocată nulitatea.
punctul (1) e ceeace zici tu.
Citeste insa bine de tot si atent punctul (2).

| OnuOnulică a răspuns:

Nu iti face nimic doar te sperie iti garantezwinking

| KodrutZ a răspuns (pentru OnuOnulică):

Mai bine nu ai garanta nimic, ca nu stii despre ce e vorba.
@VladGH: Incearca sa dai telefon in tara la politie/judecatorie sa te interesezi, eventual da-le mail.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ti se vor mai trimite citatii, apoi se va judeca in lipsa.In functie de gravitatea litigiului se decide daca vei fi pus sub urmarire sau asteptat sa te prezinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu stiu ce sa faci. Du-te mai bine si tu sa vezi despre ce este vorba.
OFF TOPIC: Ma moldovenilor, de ce nu ne-ati votat la EuroVision?

| VladGH explică (pentru anonim_4396):

Ce am eu cu EuroVision-ul, eu nici macar nu il urmaresc. happy Aici caut alte raspunsuri happy

| Céline7 a răspuns:

Poti sa ne dai mai multe detalii? Ce fel de judecata? Te da cineva in judecata sau are nevoie de tine pentru a depune marturii?

| alexandrutzu_6614 a răspuns:

Mai bine iti iei un liber de la munca de acolo de unde esti. Vii in tara si vezi despre ce e vorba, ca dupa s-ar putea sa te trezesti ca esti acuzat pentru cine stie ce. ASTA E PAREREA MEA ACUM TU FACI CE VREI. SUCCES

| VladGH explică (pentru alexandrutzu_6614):

Am vrut sa aflu dupa lege ce va fi, am mai inteles ca daca nu ma aflu in tara nu pot sa ma judece.

| Ovidiu_Constantin_1998 a răspuns:

Trebuie sa te duci la ambasada romaniei vei fidat in instanta pentru ne prezentare sau va fi suspendata pana vei veni in tarabig grin

| VladGH explică (pentru Ovidiu_Constantin_1998):

Ce are aici ambasada Romaniei?

| Andrutzzza98 a răspuns:

Normal,daca nu ti-a adus scrisoarea postasul este vinovat deci pai spune ca nu ai avut cum sa semnezi... sper ca te ajuta intr-un fel.