| Marian2314 a întrebat:

Mi-am luat bilet de avion cu pasaport.Pe pasaport sunt fara barba iar acum am barba.Mi-am refacut buletinul, dar nu mi-a venit! Va fi o problema in legatura cu asta? Un prieten mi-a spus sa ma barbieresc... vreau raspunsuri dau funda!

Răspuns Câştigător
| Csander a răspuns:

Nu, nu are nici o treaba ca ai barba sau nu. te "inspecteaza" un pic mai mult din priviri, nimic dubios.

| sadrian46 a răspuns (pentru Csander):

Dacă treci prin vamă, cei de acolo doresc să afle identitatea ta reală.
Portul bărbii atunci când aceasta nu apare pe actul de identitate poate trezi suspiciunea că îți ascunzi adevărata identitate din motive frauduloase sau criminale. Asta poate determina un interviu suplimentar, control amănunțit al bagajelor, verificarea identității dtale în baze de date cu persoane urmărite de lege, etc. Astfel cel mai simplu este, dacă barba crește din nou, să renunți temporar la ea. Altă alternativă este să refaci actul de identitate cu noua ta înfățișare.

| Marian2314 explică (pentru sadrian46):

Acum 2 săptămâni m-am dus în Germania cu pașaport(nu am barbă pe pașaport)și nu am avut treabă...deci la aeroport e mai complicat sau?

| Csander a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu am avut probleme. Ce-i drept s-a uitat la mine mai amanuntit dupa cum am spus, dar totul a fost ok, a durat doar cateva clipe in plus fata de celalate persoane.

| sadrian46 a răspuns (pentru Marian2314):

Da. la aeroport este mai complicat. În funcție de aeroport, de nivelul de alertă antiteroristă locală, de ponturile zilnice pe care le primesc ei, controlorii de acolo sunt mult mai precauți să caute teroriști și au o tendință mai mare să se lege de orice li se pare suspect.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te vor confunda cu vreun migrant /militant ISIS si te vor duce la Guantaramo pentru cercetari... big grin

| Marian2314 explică (pentru Bula):

In Germania am trecut și am venit înapoi în România cu mașina...

| Bula a răspuns (pentru Marian2314):

Daca ai trecut de verificarile la granita si nu te-au oprit, atunci inseamna ca te-au recunoscut si cu barba happy

| Violleta2022 a răspuns:

Daca fizionomia fetei ti-a fost schimbata foarte mult, probabil este bine sa te barbieresti ca sa nu ai probleme la identificare in aeroport.

| Marian2314 explică (pentru Violleta2022):

Fata nu e schimbata...doar ca am barbă. Acum 2 săptămâni m-am dus în Germania și am revenit înapoi...menționez ca nu am avut atunci buletin și nici pana acum nu mi-au făcut pe pasaport nu am barbă

| aXy99 a răspuns:

Stai fara grija.

| Defalucy a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te bărbierești, dar daca nu vrei asta și nu e o barba foarte mare, nu cred că e neapărat o problemă.

| Marian2314 explică (pentru Defalucy):

Acum 2 săptămâni m-am dus în Germania cu pașaport(nu am barbă pe pașaport)și nu am avut treabă...