| Georgian_Daniel_Feraru_1997 a întrebat:

Mi-am pierdut buletinul si ce-i de la S.P.C.L.E.P Braila mi-au spus ca la prima pierdere a actului de identitate trebuie diploma de 8 clase si carnetul de elev vizat.Pot face rost de diploma de 8 clase daca eu inca sunt la liceu?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acte necesare pentru eliberarea unui nou Card de Identitate:
- certificat de nastere in original si copie
- formular completat la ei la ghiseu si semnat de tine si de cine te ia in spatiu (parintii tai sau cu cine stai).
- prezenta unui parinte sa fie acolo cu buletinul la el
- actul original al casei unde locuiesti
- 2 chitante platite la centrul fiscal, pentru buletinul nou (iti spun cei de la fisc cat trebuie sa achiti).

| corolav a răspuns:

Da*, ce? Ăia fără de opt clase și fără carnet de elev nu au dreptul de a avea
buletin de identitate?
În care lege scrie acest lucru?
Ăia care ți-au cerut acest lucru sînt mai proști ca tine.
Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diploma de 8 clase trebuia sa o ai inca de cand ai terminat 8 clase. Ori e la liceu, ori acasa si nu stii tu, ori te duci si o scoti de unde ai terminat 8 clase, la secretariat.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Liceul nu este DUPA absolvirea a 8 clase? Daca "inca" esti la liceu... dar nu stii ce ai absolvit, poate nici nu ai ajuns la varsta cand primesti buletin.

| asperger3 a răspuns:

In Slatina mi-am facut un nou buletin(mi l-am pierdut) si nu mi-a cerut nimeni nimic legat de scoala.
Am completat cerea, copie de la locuinta(domiciliu), copie si original de la hotararea de divort(Daca e cazul tau), chitanta ca ai platit nu stiu ce suma pentru buletin

| MgdDroopy a răspuns:

Poți face rost. Probabil diploma este inca la scoala generala. Si te-ai inscris la liceu cu adeverinta. Parintii tai trebuie sa stie ce acte au depus la liceu.
Este normal sa iti ceara diplome.
Poti face buletin si daca esti fara scoala, nu acesta este criteriul de emitere, dar daca ai studii trebuie sa prezinti actele doveditoare.

| IoanaaaaaaaaASDF a răspuns:

Ar trebui sa poti