| Urucu_Laurentiu_1999 a întrebat:

Am o intrebare, astazi cand am iesit de la scoala,am luat tramvaiul ca sa merg la mall,mi-am luat bilet, dar nu l-am compostat pentru ca era aglomeratie si nu am mai avut chef sa umblu printre oameni. Dupa prima statie au urcat doua gorile de controlori si mi-au cerut biletul, l-am dat si le-am spus ca nu l-am compostat pentru ca e aglomeratie. Mi-au spus sa le dau buletinul, dar nu l-am dat si dupa mi-au zis ca daca nu le dau buletinul sau carnetul de elev nu ma lasa sa ies. Nu m-am luat cu ei in gura si le-am dat carnetul. Au scris pe un carnetel datele si mi-au spus ca pana maine trebuie sa platesc 30 de lei amenda, iar daca nu se mareste la 140 lei laughing. Imi pot face ceva daca nu o platesc?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Normal nu aveau voie sa te ameninte ca nu te lasa sa cobori, e privare de libertate ceea ce inseamna ca nici acum nu s-au potolit dupa ce au tras de acel baiat ca sa nu-l lase sa plece. Astia pana nu sunt amendati ei cum trebuie, vor continua sa ameninte! Foarte demn din partea unor controlori, sa se ia doar de copii si de femei, isi selecteaza ''clientii'' si apoi trec la actiune. E incredibil cum din toata lumea s-au dus direct la tine. Daca erau boschetari sau tigani, treceau cu vederea. Trebuie sa stii sa vorbesti cu controlorii ca sa te ierte, daca te iei in gura cu ei nu rezolvi nimic, dar trebuie sa stii sa-ti impui punctul de vedere. Trebuia sa compostezi, dar asa e cand e inghesuiala, te mai impinge vreun frustrat zicand ca ii bagi mana-n ochi incercand sa compostezi. Spune-le alor tai ca ai luat amenda si du-te sa o platesti, ca se mareste amenda, apoi e nasol!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-le parintilor. Tu (minor) n-ai ce plati. Oricum va veni Procesul-Verbal la ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa nu o platesti? Ai mers fara bilet compostat ca iti era lene, acum platesti, daca nu s-ar putea ca parintii tai sa aiba o supriza cand vor plati impozitele pe casa, masina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Prostia,domnia si intotdeauna greseala se platesc. Ai gresit deci esti in culpa. Trebuie sa-i anunti pe parintii tai deoarece in caz contrar amenda va creste la cuantumul maxim si va apare la restante in momentul achitarii impozitului anual si a taxelor locale.

| Swaggerunicorn a răspuns:

Pai...iti vor mari amenda, dar e mai bine sa platesti 30 de lei decat 140