| Bear333 a întrebat:

nu știu dacă întrebarea e pe topicul potrivit dar altul mai apropiat n-am găsit.
Am 17 ani si când aveam 16 ani am comis-o grav:
- furt calificat (11 acte materiale)
-distrugere (2 acte materiale)
-furt in scopt de folosință
-conducere fără permis.
Sunt in control judiciar de vreo 4 luni.
Vreau să știu ce o sa se întâmple mai departe, cum o sa se încheie procesul, care o sa fie sentința finala? Și cât mă va afecta pe viitor la angajare la permis?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minor si savarsind atatea infractiuni cred ca o sa se dispuna o masura educativa privativa de libertate, ce o sa fie depinde de instanta de judecata, o sa aleaga dintre masurile educative privative de libertate prevazute de Codul penal, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie."

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cele 13 acte de prostie calificata iti vor pune amprenta serioasa pe cariera ta de viata.
Vei avea un cazier frumos, drept "carte de vizita".
Va trebui sa fii FOARTE disciplinat, timp de 10 ani, pana ce ti se va "spala" cazierul. Nu vreau sa te sperii, dar greu iti vei gasi si loc de munca decent cu atatea furturi la activ.

Chiar daca nu vei primi pedeapsa privativa de libertate la un centru de reeducare sau puscarie, faptele tale te vor urmari timp indelungat, care va fi pedeapsa si mai dura.

Daca vrei sa scapi cat mai usor, lasa-te de gasca de "prieteni" care te-au dus in aceasta stare si cere ajutorul celor din jurul tau sa te poti incadra in societate, in mod civilizat si demn!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fii un ratat vesnic laughing. Abia isi gasesc oameni ok, cu facultate si toate cele joburi decente, daramite tu cu asemenea cazier? O sa ti se rada in fata pe unde o sa mergi, cine naiba ar angaja un hot, sa-i fure sau sa-i distruga prin firma?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care e motivul de bucurie, Caste? Esta tanar, se poate indrepta, se poate si recupera, chiar daca va face scoala de corectie, DACA VA VREA, cu dificultate si in timp, se va putea integra in societate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

Nu-i niciun motiv de bucurie. E un ras nervos. Sa fii tanar nu e scuza pentru a fi prost. Caracterul nu prea se schimba, dar ii urez succes!