| Lawerence a întrebat:

Salut TPU!
O cunostinta a mea ar avea nevoie de o procura de la parintii sai pentru a putea sa scoata banii dintr-un cont bancar, acesta fiind pe numele unuia dintre tutorele lui.
Fiind in afara, tin sa intreb daca se poate face aceasta procura si in Romania fara a fi necesara prezenta fizica.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru procura speciala este obligatorie prezenta fizica a celui care o da.
Fiind in strainatate respectivul are 2 optiuni:
1.O face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla.
2.O face la un notar public din tara unde se afla dar va trebui apoi tradusa in Romania si legalizata semnatura traducatorului.

Bula
| Bula a răspuns:

Procura se poate face doar cu prezenta fizica si acordul AMBILOR parti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, procura o face un notar numai în prezența persoanei. Dar fiind în străinătate, ea poate face o procură acolo. O trimite aici, o traduce un traducător autorizat și o certifică legal un notar de aici. Aceasta este procedura, alta nu.