| JetBlueJet a întrebat:

Salut, TPU.
Pe data de 20 martie, s-au inchis granitele cu Olanda, pentru o perioada de 30 de zile.
Aveti idee daca s-au redeschis? Pentru ca vad ca inca exista bilete disponibile la companiile aeriene pentru curse Romania-Olanda, desi se presupune ca ar fi inchise, deoarece nu am gasit niciun anunt referitor la redeschiderea granitelor.
Aveti vreo informatie cu privire la asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordonantei militare nr.10/2020, citez:
"ART. 3
  (1) Se prelungeşte măsura suspendării zborurilor efectuate de operatori economici aerieni spre Spania şi din Spania către România, pentru toate aeroporturile din România, pentru o perioadă de 14 zile, începând cu data de 28 aprilie 2020 până la data de 11 mai 2020 inclusiv.
  (2) Se prelungeşte măsura suspendării zborurilor spre Austria, Belgia, Confederaţia Elveţiană, Statele Unite ale Americii, Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, Regatul Ţărilor de Jos, Turcia şi Iran şi din aceste ţări către România, pentru toate aeroporturile din România, pentru o perioadă de 13 zile, începând cu data de 2 mai 2020 până la data de 14 mai 2020 inclusiv.
  (3) Se prelungeşte măsura suspendării zborurilor spre Italia şi din această ţară către România, pentru toate aeroporturile din România, pentru o perioadă de 12 zile, începând cu data de 3 mai 2020 până la data de 14 mai 2020 inclusiv.
  (4) Se prelungeşte măsura suspendării zborurilor spre Franţa şi Germania şi din aceste ţări către România, pentru toate aeroporturile din România, pentru o perioadă de 10 zile, începând cu data de 5 mai 2020 până la data de 14 mai 2020 inclusiv.
  (5) Măsurile prevăzute la alin. (1)-(4) nu se aplică zborurilor efectuate cu aeronave de stat, zborurilor de transport marfă şi corespondenţă, umanitare sau care asigură servicii medicale de urgenţă, servicii tehnice, precum şi aterizărilor tehnice necomerciale."
Olanda este Regatul Tarilor de Jos.