| TIGER37 a întrebat:

Recent (ieri) am observat ca imi lipseste buletinul din portofel si cred ca l-am pierdut acum doua zile cand am fost in oras sa mananc ceva. Intrebarea mea este urmatoarea: am inteles ca ma pot duce sa schimb buletinul fara sa il mai declar disparut? Am stat de vorba cu cineva care l-a pierdut recent (cca. acum cateva luni) si a zis ca nu s-a mai dus sa anunt la monitorul oficial, ci atunci cand i-a fost data cererea pentru schimbare C.I a scris la motive ca este disparut. Aveti idee cum sa procedeaza si daca persoana respectiva are dreptate? Daca nu este asa imi puteti spune pas cu pas ce ar trebui sa fac?
BTW, am nevoie de eliberarea lui urgent intrucat urmeaza examentul de bacalaureat.
Pentru probele de competente am rezolvat oarecum, am vorbit cu diriginta si mi-a zis ca rezolvam cu secretara scolii. Ideea e sa fie gata pana pe 26 iunie, atunci cand este prima proba scrisa.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea Cartii de identitate se anunta la SPCLEP de care apartii si tot acolo se depun actele pentru o noua CI. Daca te duci acum vei obtine noua CI in cca 10-15 zile, inainte de bacalaureat.
Trebuie sa te duci cu aceleasi acte ca la CI anterioara - certificat de nastere si dovada domiciliului.
Nu trebuie sa fie publicata pierderea in M.Of.

| TIGER37 explică (pentru Ioandelasal):

Pot depune actele pentru noua C.I in aceeasi zi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru TIGER37):

Da, se pot depune.

| TIGER37 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru ajutor si o zi buna!

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Du-te cat mai repede la sectie, iar la motivul cererii selectezi ''pierdere''.