| Marius69q1 a întrebat:

Salut.
Mi-a fost suspendat permisul pentru viteza pe o perioada de 90 zile, am dat redobândirea respectiva dar nu am luat și am înțeles ca se mai adaugă încă 30 de zile în plus? Adică 4 luni de suspendare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 106^1
  (1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
  a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;
  b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului ori circulaţia pe sens opus, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
  (2) Testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie se susţine, în mod obligatoriu, şi în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 180 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c) şi d), până la expirarea perioadei acesteia.
  (3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) şi (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie sau nu se prezintă pentru susţinerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare."
Avand in vedere aceste prevederi tu ai dat testul pentru a obtine reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce. In asemenea caz, daca nu ai reusit la test, perioada de suspendare nu se reduce dar nici nu se adauga inca 30 de zile, adaugarea se face doar in cazurile aratate in prevederile citate, respectiv atunci cand testul este obligatoriu.

| Marius69q1 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru lămurire

1 răspuns: