| AlexStefan1 a întrebat:

sunt in clasa a 10-a si vreau sa dau la Academie, la Ofiteri, am vazut ca salariul ofiterilor cu functie de comanda este semnificativ mai mare, in ce consta aceasta functie de comanda si cand o primesti ( vechime )?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Anexei VII la L.284/2010, privind salarizarea bugetarilor, citez:
"ART. 3.(1) Personalul militar are dreptul la soldă lunară.
  (2) Solda lunară se compune din solda funcţiei de bază, indemnizaţii, compensaţii, sporuri, prime, premii şi din alte drepturi salariale.
  (3) Solda funcţiei de bază este formată din solda de funcţie, solda de grad, gradaţii şi, după caz, solda de comandă. Pentru realizarea diferenţierii soldelor funcţiilor de bază, se stabilesc clase de salarizare şi coeficienţi de ierarhizare pentru soldele de funcţie."
Functia de comanda este aceea in care ai in subordine alti militari, incepe cu plutonul, compania, batalionul..., divizia, un birou, serviciu, etc si ajunge la sef al Marelui Stat Major.
Functia de comanda o poti primi si imediat dupa academie, de ex. comandant de pluton si apoi poti urca pe scara ierarhica, in functie de rezultate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e vorba de vechime, ci de cit de frumos pupi in dos pe aia indreptatiti sa ti-o dea.

| AlexStefan1 explică (pentru GabiDumitrescu):

Adica poti sa iesi direct de pe banca Academiei ofiter cu functie de comanda?!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexStefan1):

Daca stii pe cineva care stie pe altcineva... doar sintem tara cu cei mai multi generali cretini de pe planeta. Din galaxie, cred. Nasul meu de exemplu a fost sub foc in 1989, are misiuni in strainatate, a lucrat in structurile de comanda ale ISU (nivelul doi, sub generalul care era tata lor), are o carte scrisa despre explozivi (pe care nu o gasesti nicaieri in circuitul public de carte, motivul e evident), doua mastere/doctorate in pirotehnica, si cu toate astea s-a pensionat doar din gradul de colonel (la ~60 de ani). Diversi timpiti care pupa in dos pe cine trebuie sunt generali de la 35-40 de ani...

| AlexStefan1 explică (pentru GabiDumitrescu):

Welcome to Romania!