| Marian2314 a întrebat:

Sunt într-o situație fără scăpare.Din păcate nu pot sa îmi termin liceul sunt în clasa a 11a și nu am mers un semestru deloc.Am pensie de urmas și ma gândeam dacă ma înscriu la seral în clasa a 11 a o sa primesc pensia de urmas? Sa știu dacă are rost sa ma înscriu Și încă ceva...va trebui sa înapoiez pensia de urmas pe anul acesta dacă am abandon pe sem 2? Va rog ajutați-mă cu niște sfaturi utile sunt într-o situație proasta

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai depasit 16 ani si nu ai continuat studiile atunci pensia de urmas inceteaza si va trebui sa restitui pensia incasata necuvenit.
Daca o sa continui studiile poti solicita, de la data continuarii, o noua pensie de urmas.

| Marian2314 explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu contează dacă sunt la seral în clasa a 11a eu pot primi în continuare pensia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian2314):

Da, nu conteaza daca esti la zi sau seral, conteaza sa urmezi studii si poti primi pensie de urmas pana la terminarea acestora, dar nu peste varsta de 26 ani.

| Marian2314 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar voi repeta anul din nou și când le dau adeverința ce o sa zică? Sa întorc pensia pe sem 2 ca nu am făcut nimic adică practic nu am fost deloc...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian2314):

O sa afli ce o sa spuna atunci cand ii anunti si ar fi bine s-o faci cat mai repede. In mod sigur va trebui sa restitui pensia pe lunile in care n-ai fost la studii. Vei depune cerere pentru pensie atunci cand vei incepe iarasi scoala, ducand adeverinta ca esti elev.