| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU.
va intreb:
Vreau sa imi iau o masina, si, ca sa nu o pun pe numele meu, o iau prin contract de cumparare/vanzare
o pot tine asa, si, daca e vorba de un control ceva, sa zic ca am cumparat-o, o "pun" la punct, si urmeaza sa o trec pe numele meu?
doresc ca, intre timp, sa raman pe asigurarea actualului proprietar ( o platesc eu, dar pe numele lui )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte corect si se practica, contractul de comodat este prevazut de Codul civil.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o poti tine mai mult de 30 de zile.
Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de titular al inmatricularii a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operatiuni si emiterea unui nou certificat de inmatriculare, noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, in termen de 30 de zile de la data dobandirii dreptului de proprietate asupra vehiculului."
In schimb ai putea incheia un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) si atunci nu trebuie s-o inmatriculezi pe tine.

| Paul_Simon_1991 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Hmm, daca e corect din punct de veedere legall, ar fi bine big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Paul_Simon_1991):

Este foarte corect si se practica, contractul de comodat este prevazut de Codul civil.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Comodat ai facut, da de-un litru de ulei nu te-ai interesat...
Ba ce "uom" rolling on the floor