| bibi5961 a întrebat:

vreau sa cumpar o garsoniera. as vrea sa stiu ce acte ar trebui sa aiba propritaru, care trebuie sa mi le dea mie, si ce acte trebuie sa fac eu. sa fiu sigur ca nu are datorii la asociatie, la impozite s.a.m.d. dau funda, multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vanzatorul trebuie sa prezinte la notarul public, unde incheiati contractul de vanzare-cumparare, adeverinta de la asociatia de proprietari, certificat de atestare fiscala si adeverinta de la furnizorul de energie electrica. De asemenea notarul public va solicita extras CF pentru autentificare. Aceste acte atesta ca are/nu are datorii la asociatia de proprietari, la impozite si la furnizorul de energie electrica si ca garsoniera nu are sarcini si in contract se vor scrie si aceste detalii.

| casandra12345 a răspuns:

Gasesti pe Gimo si articole cu sfaturi si oferte cu garsoniere, din toate orasele din tara. Informatiile pe care le ceri tu le gasesti aici: http://www.gimo.ro/articole.php Succes!