| aDEeLAa a întrebat:

Vreau sa cumpar o garsoniera stie cineva unde as putea sa primesc mai multe informatii daca proprietarul are sau nu datorii, a platit sau nu la timp utilitatile(...)Ce ar trebui sa mai am in vedere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La notar, atunci cand se incheie contractul de vanzare-cumparare, vanzatorul trebuie sa prezinte o adeverinta de la Asociatia de proprietari, din care sa rezulte ca n-are datorii la aceasta. De asemenea trebuie sa prezinte o adeverinta de la furnizorul de electricitate ca nu are datorii. Poti sa-i ceri ultimul act de plata si la gaz, pentru a te convinge ca este la zi cu plata.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La asociatia de locatari si ceri ultimele facturi de la utilitati

| MarvelStars28 a răspuns:

Sa nu fie la ultimul etaj, sa verifici daca ai multi vecini cu restante, cine stie din ce categorie de oameni sunt. Ar trebui sa te gandesti la cum e compartimentata, daca o sa te descurci in ea, etc.

| aDEeLAa explică (pentru MarvelStars28):

Este la ultimul etaj...dar de ce toti se feresc de ultimul etaj?

| MarvelStars28 a răspuns (pentru aDEeLAa):

Pentru ca tavanul tau va avea acces la exterior, si vara iti va vi foarte cald pentru ca bate soarele, iar iarna se va depune pe el un strat gros de zapada si vei ingheta de frig, plus eventualele infiltratii. happy