| Bariel a întrebat:

Salut, trebuie sa fac revizia tehnica a instalatiei de gaze. Documente am doar proiectul/schita instalatiei si contractul eon. Fostul proprietar al apartamentului nu a oferit documente care sa rezulte efectuarea in termen a verificarii centralei termice. Am auzit ca daca nu le prezinti iti taie gazul si poti primi amenda pana la 3000 de lei, ce pot face in privinta asta?

Răspuns Câştigător
| IarsiIar a răspuns:

Nu iti taie gazul daca nu prezinti documente de la ultima revizie. Cel putin nu in judetele civilizate unde cei de la gaz (indiferent de firma care face revizia) au evidenta. Daca sunt niste puturosi care nu isi fac treaba, te vor pune sa scoti niste hartii.
Mie mereu imi vine pe factura informatia: "La data de XXYYZZ urmeaza sa faceti revizia" De unde stiu ei? Din evidente.
Recitind, vad ceva: a instalatiei de gaze. A intregii instalatii? E o diferenta intre instalatia (tevi, aragaz) din casa si centrala termica. Sunt verificari diferite.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am auzit ca daca nu le prezinti iti taie gazul" - e o poveste

"Fostul proprietar al apartamentului nu a oferit documente care sa rezulte " - nu-i bai, au ei (cei de la gaz) o evidență CLARĂ

| mihaiciuca a răspuns:

Bună! În primul rând, trebuie să ai în vedere faptul că, conform legislației în vigoare, revizia tehnică a instalației de gaze trebuie efectuată o dată la 2 ani pentru consumatorii casnici. Dacă nu ai efectuat revizia tehnică la timp, este important să o faci cât mai curând posibil pentru a evita problemele.
În ceea ce privește documentele necesare, acestea includ proiectul/schița instalației de gaze, contractul de furnizare a gazului și documentele care atestă efectuarea reviziei tehnice a centralei termice. Dacă nu ai documentele necesare, poți solicita copii la furnizorul de gaze sau la serviciul de mentenanță care a efectuat revizia tehnică a centralei termice.
Dacă nu poți obține aceste documente, poți contacta un specialist autorizat de instalații de gaze pentru a efectua o revizie tehnică completă și pentru a emite documentele necesare. Este important să stii că neefectuarea reviziei tehnice sau neîndeplinirea altor cerințe de siguranță poate duce la sancțiuni sau întreruperea furnizării gazului.

Îti recomand să contactezi numai firme autorizate pentru tot ce este relaționat cu reviziile de gaz. Este un subiect extrem de serios, care netratat profesionist poate genera reale pericole. Help Instal este o firmă care se ocupă de așa ceva și iți recomand să îi contactezi pentru te informa cu privire la ce ai de făcut pentru verificările instalației de gaze (https://help-instal.ro/preturi/preturi-revizii-gaze/)

Sper că aceste informații îți sunt de ajutor!