| xyz12309 a întrebat:

Salutare, m-am mutat într-un bloc nou și de la dezvoltator nu am primit proiectul instalației de gaze în momentul mutării pentru că nu era gata, acum sunt gata, executate de o firma și trebuie să îl ridic, doar că acea firma nu mi-l predă până nu achit o taxa de 150 lei prin care ei îmi conectează aragazul la gaz în interiorul apartamentului(eliberează factura și bon pentru verificare) până nu vin cu un serviciu oferit de o firma identică sau până nu vin cu factura unei plite electrice. Este reglementat undeva acest aspect sau e legal?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si tie 150 de lei ti se pare mult? pff eu am bagat in apartament de 3 ori cate 15.000 de lei si nu e o suma cine stie ce mare
150 de lei pentru o treba precum gazele e ok, nu e de joaca si nu e o suma mare

| xyz12309 explică (pentru Simpatic):

Nu e o suma mare, nu aspectul asta ma interesa, doaream doar sa fiu lămurit...

| sierra1 a răspuns (pentru xyz12309):

Imi pare o ilegalitate aici: condiționarea unui serviciu de acceptarea unui altul!

| sierra1 a răspuns:

Centrala termică (cu gaz) e conectată, funcționează?

| xyz12309 explică (pentru sierra1):

Da, i-am făcut iscirul când m-am mutat... evident era nevoie de proiect la iscir dar s-a făcut și fără pentru ca nu erau gata proiectele...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine dai cei 150 lei ca firma autorizata sa faca instalatia de gaz, nu te juca cu asa ceva sa chemi pe altcineva sa umble la gaze ca risti sa arunci blocul in aer explodeaza, te zgîrcesti aiurea la 150 lei?

| xyz12309 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma interesa legalitatea acelei taxe, 150 de lei nu e nici pe departe o suma mare, dar nici muncă și cine știe ce de verificat nu este, e vorba doar de conectat furtunul de la gaz la aragaz...nu îți trebuie facultate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru xyz12309):

Stiu caz in care cineva a plătit 120 lei pe suporti noi de aer conditionat si tot asa nu se stie daca a fost sau nu legal din moment ce vechii suporti nu sau mai potrivit dar daca nu dai banii ramîi fara aer conditionat, sau tu fara gaz, intreaba l pe administratorul blocului daca este legal sa mai dai alti bani, dar cu siguranta degeaba intrebi ca si administratorii sau presedintii de bloc nu te ajută cu nimic, doar sa suni la firma de gaze autorizat si sa i intrebi pe ei daca este legala suma ceruta de alta companie, suni la distrigaz Bucuresti daca esti din Bucuresti poate vin ei gratis.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Taxa de 150 de lei este taxa de verificare a functionarii corecte si in siguranta a instalatiei de gaz de la teava principala pana la consumator. Asta se plateste la instalare si apoi din doi in doi ani.

| NunuNini a răspuns:

Proiectul se plateste, asta e sigur. Da, e legal. Am platit si eu cand am introdus gazul. Am platit mai multe, nu mai tin minte ce.
E bine ca iti racordeaza ei gazul. Da, poate sa-ti faca o alta firma. Dar ei iti vor cere alte aprobari si avizari, etc, dupa care vei alerga. Daca face totul o singura firma e mai bine. Eviti niste drumuri si poate nu cheltui in plus.