| CroBogdan a întrebat:

Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie,as fi recunoscator.
Daca am achizitionat o garsoniera si fostul proprietar nu doreste sa mearga sa isi incheie contractele pentru a putea sa fac altele pe numele meu...POT MERGE SI SINGUR?
Adica,am contractul de vanzare-cumparare.
Imi pot trece lumina,gazul,cablul pe numele meu, daca el nu isi incheie contractele lui?
Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti si este chiar indicat sa o faci, daca ai si intrat in posesia garsonierei. Nu te intereseaza ce face el, este strict problema lui.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! Te duci cu copie dupa contract si originalul, copie dupa cartea de identitate si contoarul citit la zi.

| Bizon95 a răspuns:

Nici nu prea stiu ce treaba mai are fostul proprietar cu respectiva proprietate dupa ce tu ai achizitionat-o si e a ta?

nu numai ca nu poate dar chiar nu mai are drept de semnatura in cazul asta, pentru ca nu mai e proprietatea lui

trecerea contractelor pe alt nume se face numai la cererea proprietarului, ori in cazul asta chiar TU esti proprietarul si poti sa dovedesti asta cu, contractul de vanzare-cumparare

altceva ar fi fost daca te lasa cu datorii... insa nu pare a fi cazul

PS fa o tona de copii la contractul ala, sa nu il lasi din mana si sa nu ti-l frece prin diverse aparate de copiat care s-ar putea sa il mai si rupa... stiu ca am si eu unul vechi de 25 de ani si e vai de mama lui

| CroBogdan explică (pentru Bizon95):

Sincer spun ca eu nu am mai cumparat pana acum o locuintalaughing
si pe asta,garsoniera mealaughing
am luat-o cu chiu,cu vai prin prima casa.
si inainte de a semna, spunea ca trebuie sa mearga el prima data sa "radieze" contractele vechi si apoi sa fac eu altele...
Nah, am crezut si eu big grin
Si dupa semnatura, a spus ca el nu mai merge si etc. Ca poate abia la sfarsitul lunii. Si ma gandeam ca ar trebui sa merg eu pana atunci sa ma inscriu si fara el, ca sa nu mai stau dupa "disponibilitatea" lui. Dar, spunandu-mi ca fara el nu pot...nu stiam ce sa fac.
Multumesc pentru raspuns!
O sa merg si eu la sediul ENGIE, la telekom, etc, etc si mi le fac fara el