| Mihai018 a întrebat:

Salut tuturor, îmi puteți spune și mie vā rog dacā pot circula cu mașina daca am luat-o la fiscal pe numele meu și i-am refăcut asigurarea, menționez că am toate actele valabile?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui cat timp a trecut de la data contractului de vanzare-cumparare si daca ai inmatriculat-o pe numele tau.
Daca n-ai inmatriculat-o si au trecut mai mult de 90 de zile de la data c.v.-c. atunci inmatricularea s-a suspendat si nu mai poti circula legal pe drumurilor publice pana nu o inmatriculezi. Daca circuli peste perioada de 90 de zile fapta constituie infractiune si poti fi condamnat penal, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, poti circula 90 zile de la semnarea contractului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai voie sa circuli doar 90 de zile cu masina pe numele fostului proprietar.
Dupa acest termen, ti se pot retrage numerele impreuna cu certificatul de inmatriculare si primesti o amenda marisoara.

| tasr123 a răspuns:

Da, poti circula