| Expedables a întrebat:

Salut, un copil de 16 ani are voie sa loveasca alt copil de aceeasi varsta? Adica e vreo lege ca sa pedepseasca chestia asta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie. Fapta de a lovi constituie infractiunea de lovire sau alte violente, prevazuta si pedepsita de Codul penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
De regula, impotriva minorilor ce comit infractiuni, se ia o masura educativa, aceasta poate fi neprivativa de libertate sau privativa de libertate.