| Anonimatul4567 a întrebat:

Salut.Un copil minor poate da cu subsemnatul?
Imi trebuie raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa fii mai clar, sunt multe cazuri in care un minor sa dea o declaratie.
Un minor intre 14-18 ani poate fi cercetat si sanctionat penal, asa ca poate sa dea declaratie in cadrul urmaririi penale, dar numai in prezenta unui parinte si a unui avocat. De asemenea poate da declaratie ca martor.
La fel si in cazul unei contraventii, daca este martor la o plangere contraventionala.
Poate da declaratie/explicatie in cazul comiterii unei abateri disciplinare, in scoala sau la locul de munca (daca este angajat).
Sunt si alte situatii in care poate da declaratii, chiar si minorul sub 14 ani.

1 răspuns:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, dar numai in fata unui parinte sau al tutorelui, iar daca este cercetat pentru o fapta penala trebuie sa i se asigure obligatoriu asistenta juridica: avocat din oficiu.