| McCrush a întrebat:

Un prieten mi-a spus ca se poate circula doar cu buletinul in alte tari chiar daca nu ai 18 ani. Vreau sa stiu daca se poate, si daca da, ce alte acte sunt necesare? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| veverushca a răspuns:

Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:
1)este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de ambii parinti;
2)este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei.

2 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Daca nu esti major este imposibil sa treci granita legal doar cu buletinul.Ca sa poti circula in tarile UE ai nevoie de cartea de identitate(buletin) + de un insotitor major imputernicit legal la un notar de catre ambii parinti.
Gasesti aici exact ce iti trebuie, fiind informatii oficiale http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php