| anonim_4396 a întrebat:

Unde se plătesc amenzile de circulație? Cec, Posta?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La casieriile departamentului de finante ale primariei. Si cum ti s-a mai zis, tine bine de tot chitanta. Eu dupa 1 an am primit o scrisoare de executare silita desi aveam amenda platita

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.28.(1) Contravenientul poate achita, pe loc sau în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal. În actul normativ de stabilire a contravenţiilor această posibilitate trebuie menţionată în mod expres. Termenele statornicite pe ore încep să curgă de la miezul nopţii zilei următoare, iar termenul care se sfârşeşte într-o zi de sărbătoare legală sau când serviciul este suspendat se va prelungi până la sfârşitul primei zile de lucru următoare.
  (2) Amenzile care se cuvin bugetului de stat pot fi achitate, prin mijloace de plată online, în conturile dedicate, la instituţiile de credit autorizate cu care există încheiate convenţii sau la unităţile Trezoreriei Statului, iar amenzile cuvenite bugetelor locale se achită, prin mijloace de plată online, prin instituţii de credit autorizate cu care există încheiate convenţii sau la casieriile autorităţilor administraţiei publice locale ori ale altor instituţii publice abilitate să administreze veniturile bugetelor locale indiferent de localitatea pe a cărei rază acestea funcţionează, de cetăţenia, domiciliul sau de reşedinţa contravenientului ori de locul săvârşirii contravenţiei, precum şi la ghişeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României. O copie de pe chitanţă se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poştă sau electronic, prin e-mail, organului din care acesta face parte, potrivit dispoziţiilor alin. (1)."
Cum amenzile de circulatie se cuvin bugetelor locale ele pot fi achitate la mai multe banci, sigur la CEC Bank sau la casieriile primariilor.

| katy a răspuns:

La mine in oras se platesc la primarie

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La fisc. Si pastreaza bine chitanta.

| Peneee a răspuns:

Legea spune ca amenzile de circulatie se achita la CEC sau „la casieriile autoritatilor administratiei publice locale ori ale altor institutii publice abilitate sa administreze veniturile bugetelor locale". Doar ca, in acest caz, in termen de 15 zile va trebui sa transmiteti chitanta si copia procesului-verbal sectiei de politite de care tine agentul care v-a amendat – adica mai e nevoie si de un drum la posta.