| maite13 a întrebat:

Unui prieten de-al meu ii expira scoala de soferi pe 9 aprilie 2017. Din anumite probleme nu a putut sa dea sala pana acum, daca ar lua-o in perioada asta, ar putea sa fie programat la oras?
Adica l-ar programa ei pana la data expirarii sau ar trebui sa faca alta scoala, respectiv alt dosar?
Si sa presupunem ca l-ar programa dupa 9 aprilie, atunci ar putea sa prelungeasca cumva dosarul?
Va rog, daca stiti ceva despre lucrurile astea sa-mi lasati raspuns sau mesaj!
Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul sigur il poate obtine doar de la Serviciul de permise din judetul sau, dupa ce reuseste la proba teoretica (sala). Ar putea depune o cerere la seful serviciului sau seful politiei rutiere, sa fie programat la proba practica inainte de 9 aprilie si cred ca i-ar fi aprobata.
Daca nu sustine si nu reuseste, la ambele probe, inainte de trecerea unei perioade de 1 an de la terminarea scolii de conducere, va trebui sa faca iarasi scoala de conducere si apoi sa sustina ambele probe.
Nu se poate prelungi perioada de 1 an, conform Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002, citez:
"ART. 36.Cursul de pregătire teoretică şi practică în vederea susţinerii examenului pentru obţinerea permisului de conducere este valabil un an de la data absolvirii."

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Cum adica ii expiră? Cand a inceput-o?