| Frank51 a întrebat:

Unui student care beneficiaza de bursa sociala, i se poate acorda inca o bursa, cea de merit sau studiu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pot cumula cele 2 tipuri de bursa, conform Ordinului MEN nr. 3392/2017, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 18.(1) Studenţii pot beneficia de orice tip de bursă pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master, cu excepţia burselor pentru stagii de studii universitare şi postuniversitare prevăzute la art. 10.
(2) Un student nu poate primi două tipuri de burse simultan din aceeaşi categorie, dar are dreptul să opteze pentru cea cu valoare mai mare sau care se acordă pentru o perioadă mai îndelungată de timp.
(3) Prin excepţie de la alin. (2), studenţii care beneficiază de bursă socială pot primi şi orice alt tip de bursă reglementat în prezentul ordin.
(4) Studenţii care se încadrează în prevederile alin. (3) şi care au dreptul să primească atât bursă de performanţă, cât şi bursă de merit trebuie să opteze pentru una dintre ele, putând să o aleagă pe cea cu valoare mai mare sau care se acordă pentru o perioadă mai îndelungată de timp."

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Depinde de facultate. La unele facultăți, chiar de anul trecut s-a scos regula ca poți beneficia de un singur tip de bursa in același timp.

| Frank51 explică (pentru Bondarel99):

Well, ar fi super, pentru ca altfel nu as putea sa ma intretin.

| RainmakerX a răspuns:

Da, la facultate se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, Francisc51! Din pacate bursa sociala de la scoala profesionala sau alte burse speciale de la licee/scoli diferite pot fi doar cele care se acorda odata pe luna, de merit poate fi acordata si de studiu este cea acordata odata la 4 sapt. ( o luna ). Sper ca te-am lamurit, dar mai pe scurt, se acorda doar o bursa si aceea fiind cea de studiu o data la o luna.

| Frank51 explică (pentru anonim_4396):

Nu m-ai lamurit. Am intrebat daca pot beneficia de 2 burse diferite, cea sociala si cea de merit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

A, asa da, poti beneficia de aceste 2 burse diferite.

| Someoneeene a răspuns:

Ai zis de bursa unui student. Eu stiu ca la facultate se poate