| alexe333 a întrebat:

Cum se poate obtine o bursa de studiu/merit la facultate? Trebuie sa depun o cerere? Am inteles ca se pot da inca din semestrul I, pe baza mediei de admitere. Cam care este numarul de burse de studiu pe care il poate acorda o facultate? Daca sunt in primii 30 am vreo sansa sa primesc bursa? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare facultate acorda burse in functie de bugetul pe care il are alocat in semestru respectiv. Pot lua bursa primii 30 sau doar primii 5.

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Bursele de merit sunt acordate in fucntie de medie dar mai ales in functie de locul pe care esti. In general la un an de 30-50 de oameni, exista 2-3 burse. La 100 de studenti in an, in general vorbim de 5-7 burse. Nu trebuie sa depui cerere, daca esti pe lista trebuie sa mergi la bancpost pentru a-ti face card pentru bursa (mai nou se poate si la raiffeisen sau ing, tine insa de universitatea de care apartii). Locul 30 evident ca nu poate primi bursa. Bursele sunt in valoare de 300 ron, timp de 5 luni. Dupa fiecare sesiune, clasamentul se poate schimba.

| alexe333 explică (pentru TheAce):

Speram si eu ca prind bursa totusi la o medie de 9.95, dar daca criteriul principal e locul...sad

| TheAce a răspuns (pentru alexe333):

Da, singurul criteriu e locul dar asta se schimba sesiune de sesiune. Poti usor sa obtii bursa in al 2 lea semestru daca te descurci la fel de bine precum la bac. Felicitari apropo pentru media ta. Totusi, cu 9, 95 la bacalaureat nu esti in primii 5-10 din an?

| alexe333 explică:

Speram ca am sanse avand in vedere ca am media 9.95 dar daca locul este principalul criteriu...sad

| Okkultist a răspuns:

Invatant fb in primul rand!