| EUeStEEu a întrebat:

Salut! Vreau sa discutam o problema comuna in ziua de azi: angajarea pe pile și relații
Iar acum vine întrebarea si anume cat de greu este sa obții un loc mare in magistratura, implicit un judecător, fara a avea pile sau relații?
Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul de greu sa intri in magistratura (judecator sau procuror) si nu ai nevoie de pile pentru aceasta, doar de o pregatire foarte buna.
Cat despre restul slujbelor la stat sunt destule cazuri in care s-a intrat nemeritat, destule au ajuns publice dar, dupa mine, acestea au fost doar varful aisbergului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este greu. Dar sunt concursuri pe care le iei pe merit nu pe pile.

| Catrice a răspuns:

Mda ca acum 15-20 ani se întra pe merit. Mai degrabă acum se intra pe merit decât atunci.

| gabicoo a răspuns:

În magistratură chiar se poate intra pe merit! Există și acolo pile sau relații, dar în justiție sunt mecanisme de control ale UE care împiedică lucrurile astea! Teoretic!

În învățământ (știu sigur - că acolo lucrez), administrație, agențiile statului, primării, protecția socială, etc se intră aproape exclusiv pe pile, cumătrii, relații de rudenie! Eu am intrat în învățământ acum 27 de ani - pe bune, prin concurs național! Atunci nu exista interes pentru meseria de profesor! Primul meu salariu a fost echivalentul actual a 67 lei - salariul îmi ajungea pentru navetă și câteva pixuri! Între timp salariile au crescut și învățământul a devenit tentant pentru loazelele și beizadelele celor din primării și consiliile județene! Am o colegă care lucrează de 6 ani la mine în școală și abia anul ăsta a luat 5.20 la titularizare! Cum a funcționat până acum? Minunile sfântului Șpăgache!

| anonim3248 a răspuns:

Eu am lucrat la stat și a fost foarte frumos.

| anonim3248 a răspuns:

Nicăieri nu e rentabil la stat în ziua de azi.

| PrinceCharming a răspuns:

Judecator devii in urma unui examen. Daca stii sa raspunzi atunci intri.

| SunnyDoe a răspuns:

In magistratura nu ajungi usor pentru ca ai de invatat enorm, nu din cauza pilelor. Inveti 15 ore pe zi, iti vezi de treaba si intri.