| iooaaand a întrebat:

Buna! Eu cu iubitul meu vrem sa mergem in America dar am o intrebare care ma macina. Tot aud de vize ca e foarte greu sa le obtii. Noi nu suntem casatoriti. Credeti ca daca am face cununie am avea mai multe sanse sa luam viza mai usor? Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cine iti raspunde pe aici sunt sigur ca nici macar nu stiu care e procedura pentru viza.

Nu ii cere nimeni nicio casatorie. Ar fi total stupid de altfel sa va casatoriti ca sa puteti merge intr-o vacanta. happy

Vizele tuistice pentru SUA se dau destul de usor, rata de refuz este undeva sub 10% si se refuza celor care fie au sau au avut probleme cu legea, celor care nu au niste venituri care sa demostreze ca isi permit vacanta sau celor care au neconcordante in declaratiile scrise fata de cele de la interviu.

Eu am luat viza si am fost si de mai multe ori in state. Nu i-a pasat nimanui de statutul meu marital samd. Ba chiar am calatorit cu prietena mea necasatorit fiind si cu alti prieteni necasatoriti nici ei. Mi s au pus 4-5 intrebari de bun simt la interviu si aia a fost.

Singurul lucru la care trebuie sa fii atenta e perioada asa cu covid ca lucrurile stau altfel acum.

28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Discutam despre viza de turist?
daca da viza nu e deloc greu de luat si nu are absolut nicio legatura daca sunteti casatoriti sau nu

| IonutzCatalin a răspuns (pentru suntserios):

Chiar și cea de turist nu se acorda așa ușor. Asta este problema, multi au impresia că a fi turist e ceva banal. NU este nici pe departe.

| suntserios a răspuns (pentru IonutzCatalin):

Se acorda foarte usor cea de turist. Rata de refuz e sub 10%

| IonutzCatalin a răspuns (pentru suntserios):

Te înșeli amarnic

| iooaaand explică (pentru suntserios):

Da viza de turist este vorba

| suntserios a răspuns (pentru IonutzCatalin):

Nu ma insel deloc amarnic.

Uite cifre concrete

https://www.profit.ro/......r-19216384

Plus stiu ce spun din experienta. Am viza luata, am fost in state de mai multe ori

| sadrian46 a răspuns (pentru IonutzCatalin):

Asta este și părerea mea personală bazată pe experiența celor din familia mea. TPU-istul suntserios se pare că face excepție și dacă a reușit el, crede că toată lumea e la fel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mergeți în America ca să ce? Ce viză?
Dacă nu sunteți căsătoriți, nu aveți șanse să plecați împreună.

| iooaaand explică (pentru sadrian46):

In vacanta! Deci ne recomandati sa facem cununie?

| sadrian46 a răspuns (pentru iooaaand):

Dacă fiecare cere viza separat, s-ar putea ca unul să primească iar celălalt, nu. Ce ați realizat? Nimic. Dacă sunteți căsătoriți, este clar, cereți împreună, o primiți împreună sau deloc.

| iooaaand explică (pentru relian):

Iti multumesc mult pentru raspuns! M-am mai linistit putin

| goguPatent a răspuns (pentru sadrian46):

Vrajeli ieftine

| relian a răspuns (pentru goguPatent):

laughing asa e vraja marii

| relian a răspuns (pentru iooaaand):

Cine iti raspunde pe aici sunt sigur ca nici macar nu stiu care e procedura pentru viza.

Nu ii cere nimeni nicio casatorie. Ar fi total stupid de altfel sa va casatoriti ca sa puteti merge intr-o vacanta. happy

Vizele tuistice pentru SUA se dau destul de usor, rata de refuz este undeva sub 10% si se refuza celor care fie au sau au avut probleme cu legea, celor care nu au niste venituri care sa demostreze ca isi permit vacanta sau celor care au neconcordante in declaratiile scrise fata de cele de la interviu.

Eu am luat viza si am fost si de mai multe ori in state. Nu i-a pasat nimanui de statutul meu marital samd. Ba chiar am calatorit cu prietena mea necasatorit fiind si cu alti prieteni necasatoriti nici ei. Mi s au pus 4-5 intrebari de bun simt la interviu si aia a fost.

Singurul lucru la care trebuie sa fii atenta e perioada asa cu covid ca lucrurile stau altfel acum.

| relian a răspuns:

Ce legatura are scula cu prefectura laughing viza, mergi la ambsada, spui ce vrei sa afci, aia or sa iti dea ceva instructiuni, mergeti cand vo programa aia la un interviu si fctie de ce va cer aia si voi aveti sau nu, puteti obtine o viza de turist sau nu.

Daca esti casatorit nu vad pentru ce ar da aia viza mai usor.

| Furnicuta000 a răspuns:

De ce nu va inscrieti la loteria vizelor? In fiecare an sunt disponibile 55.000 de vize (Diversity visa). Gasesti pe net ghidul complet cum sa faci asta.

| IonutzCatalin a răspuns (pentru Furnicuta000):

Loteria vizelor nu garantează accesul în state direct. Tot se tine interviul și dacă considera ofițerul consul că nu întrunești condițiile lor, nu intri nicăieri! E cam aceeași Mărie cu altă pălărie.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru IonutzCatalin):

Dar nu pierde nimic daca se inscrie

| relian a răspuns (pentru IonutzCatalin):

Asa zici tu sau ai auzit la radio sant? Afla ca odata ce esti chemat la interviu esti ca si plecat.
Nu stiu cati din ce care au fost la interviu au fost respinsi.Ar putea sa te respinga daca nu ai liceu,sau ceva conditii ce ei spun acolo.
Deci nu tine de nici un ofiter, aia nau nici un interes sa nu te lase, asta pentru ca ei au progaramul ala de emigrare.Ce nu este sigur, daca castigi, depinde si ce anume castigi,, ar putea sa nu fii chemat la inteviu.Se acorda vize nu castigatori, deci vize.Nu e nici o marie, este foarte clar, ajungi la interviu, esti ca si american laughing aia nu-i viza de turist.

| relian a răspuns (pentru Furnicuta000):

55 de mii de vize pentru America nu pentru RO laughing atati merg acolo, Romania cred ca are acum putine locuri, daca o mai avea 2 mii.
Informatii le iei de pe websiteke guvernului american, au tradus si in limba romana.
Care doreste sa participe il pot ajuta, moca, cu informatii bineinteles si sfaturi.

| troleibuz a răspuns:

Sa faci cununie pentru o vacanta... absurd.

| iooaaand explică (pentru troleibuz):

Asa am auzit de la cateva persoane ca cica ar fi mai usor de obtinut asa. Si mie mi s-a parut putin exagerat de aceea am zis sa scriu aici sa aud mai mult pareri

| suntserios a răspuns (pentru iooaaand):

Singurul avantaj e ca fiind casatoriti puteti aplica pentru viza de familie, adica va cheama pe amandoi la interviu in acelasi timp... atat tot. Daca are sa nu va dea nu va da nici casatoriti

| IonutzCatalin a răspuns:

Totul depinde de ofițerul consul. Dacă ați fi căsătoriți ar părea un cuplu care merge in vacanta dar acum e mai greu. Ei încearcă să se asigure că nu rămâne acolo, detesta ideea de imigranți. Daca le spuneți că va duceți la hotel pe perioada in care stați acolo nu aveți nicio șansă. Ideal ar fi să aveți unde sta acolo, o ruda un prieten ceva. Apoi ei mai iau în calcul dacă aveți o casă aici, un loc de muncă in tara natala, ce salarii aveți. Daca aveți motive sa vă întoarceți acasa. Că sfat final, incercati sa ați și ceri in răspunsuri, nu mințiți sub nicio forma pentru că își dau seama foarte ușor. Toți ofițerii au instruire extrem de buna, sunt greu de păcălit. Cu toate acestea, puteți încerca să obtine viza. Poate aveți noroc. Totul depinde de ofițerul lor pentru că sunt oameni cu bani, statul social foarte bun, căsătoriți care nu au obținut viza pentru că ceva nu a fost pe placul ofițerului. Mult mult succes!

| IonutzCatalin a răspuns (pentru IonutzCatalin):

Ce as vrea sa va mai spun ar fi să NU facto tâmpenia sa vă cumpărați bilete de avion înainte de obținerea vizei! Asta nu va garantează că obțineți viza și pierdeți banii aiurea. Mai mult, un gest că asta pare o fortare a notei, adică ceva de gen mi-am luat bilet deci trebuie să îmi doar viza. Și nu dă bine in fata lor.

| iooaaand explică (pentru IonutzCatalin):

Nu nici nu ne gandim sa luam pana nu obtinem viza

| iooaaand explică (pentru IonutzCatalin):

De stat am avea la o matusa unde sa stam... Uite nici nu stii ce sa mai crezi dupa care sa te iei unii zic ca e greu de obținut altii ca e foarte usor! Sunt putin stresata cu viza asta

| relian a răspuns (pentru iooaaand):

laughing stai tu linistita ca nu-ti dau aia bilet de avion daca nu le arati ca ai viza, deci nu poti cumpara bilet de avion si online si tot iti cere.Si unde mergeti in state, sa nu spui ca vii la mine happy

| relian a răspuns (pentru IonutzCatalin):

laughing dar ce te duci sa le arati alora ca ai luat tu bilete laughing asta da chestie.
Poti sa nici nu te duci, poti lua bilete si peste 5 luni,biletele nau nici o legatura cu interviul, nici nu-ti cer aia sa arati ceva bilete, deci nu arati nimci, in afara strict de ce iti cer ei sa arati.
Tu ai fost vreodata la ambasada sa vezi ce si cum sta treaba? Eu asa am ajuns aic cu loteria aia ce spui tu ca e aceiasi marie laughing si toti romanii care ajung cu loteria, deci se aloca un nr X de vize pentru fiecare tara, RO cred ca de mai o avea vreo 2 mii, nu am verificat, la instructiuni gasesti si informatiile astea, pe webistele guvernului american, is si in limba romana.
Bilete nici nu stiu daca iti dau agentiile daca nu le arati ca ai viza.